SME
Pondelok, 2. október, 2023 | Meniny má Levoslav

Pred Tescom k skromnosti vyzýval aj psík

Krátko po 14.30 h sa pred Tescom na Kamennom námestí začali ozývať bubny. Potom sa do boja s vetrom pustil transparent s nápisom Deň nenakupovania. Zo tridsať mladých ľudí od 12 do 19 rokov sa rozostúpilo pozdĺž obchodného domu. V rukách držali špagátom .


Mladí ľudia včera pred Tescom chceli upozorniť na nebezpečenstvá trendu konzumného života. FOTO SME - PAVOL MAJER



Krátko po 14.30 h sa pred Tescom na Kamennom námestí začali ozývať bubny. Potom sa do boja s vetrom pustil transparent s nápisom Deň nenakupovania. Zo tridsať mladých ľudí od 12 do 19 rokov sa rozostúpilo pozdĺž obchodného domu. V rukách držali špagátom pospájané výkresy. Na tému Čo si nekúpim v supermarkete ich na výtvarnej výchove nakreslili žiaci niekoľkých bratislavských škôl.

SkryťVypnúť reklamu

„A toto čo má byť!?“ rozhorčila sa mladá žena, ktorej práve zahatali vchod do obchodného domu.

Ruky mladých sa pustili a žena vošla. Niektorí okoloidúci sa pristavovali so záujmom, iní sa pohoršovali.

„Nemajú inej roboty? Prečo by ľudia nenakupovali? Kto na to nemá, nepôjde nakupovať, a kto na to má, ide si kúpiť.“

„Prečo to robia?“ zamýšľal sa Jozef Kurta v rovnošate Eko služieb. „V živote som nepočul o dni nenakupovania. Však nakupujeme každý deň. Ich asi niekto poslal, nie?“

„Ja si myslím to, čo títo mladí,“ povedala pani, ktorá sa predstavila ako Margit. „Žijeme už veľmi nákladne. Ľudia stále plačú, že nemajú peniaze, ale stále nakupujú a nakupujú. Treba žiť skromnejšie, tak ako sme my žili. Neničiť prírodu zahadzovaním ešte použiteľných vecí,“ uzavrela.

SkryťVypnúť reklamu

Matej Závocký, ktorý šiel okolo s priateľkou, povedal: „Myslím si, že nakupovanie je v poriadku, kým sa nepreháňa. Ale nie je dobre, ak je niekto nakupovaním posadnutý.“

„Všadeprítomná reklama nás denne presviedča, že nutne potrebujeme niečo, o čom sme ešte včera nevedeli, že to vôbec existuje. Ja s nimi sympatizujem,“ povedala žena v stredných rokoch.

Miriam Bárnová v spoločnosti deväťročnej dcérky Nikolky povedala: „Protestujú proti konzumnému spôsobu života? Sú ešte mladí. V živote treba aj nakupovať, ale triezvo a s mierou.“

„Chceme upozorniť ľudí na to, že život je prikrátky, aby ho prežili ako konzumenti. Mali by sa starať o múdrejšie veci,“ povedala 12-ročná Michaela Maštrlová zo ZŠ Matky Alexie, držiac výkresy.

Ján, študent geodézie, dodal: „Myslím, že ľudia začínajú tráviť väčšinu času tam, kde by nemali, v Tescu. Mali by byť viac v prírode.“

SkryťVypnúť reklamu

Na pouličnej akcii pred Tescom sa zúčastnil aj psík v bielej plachte s nápisom Buď skromný. Mrazivý vietor organizátorov odradil od pochodu mestom až k Auparku. Akciu zorganizovalo Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica.

JANA MARTINKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
  2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  8. Všetkým lepí pred voľbami
  1. Zubár rovná sa neznesiteľné utrpenie? Nemusí to tak byť
  2. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
  3. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
  4. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  5. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  6. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  7. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  8. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 23 016
  2. Všetkým lepí pred voľbami 13 387
  3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 8 843
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 844
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 915
  6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 872
  7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 815
  8. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 4 577
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Radko Mačuha: Budova, ktorá dala celému námestiu skutočný význam. (cyklus Bratislavská krutosť)
  2. Ľuboš Vodička: Prešporskí báječní muži na lietajúcich strojoch: Ján Bahýľ
  3. Radko Mačuha: Prešporská kasáreň maľovaná (cyklus Bratislavská krutosť)
  4. Metropolitný inštitút Bratislavy: Umenie vo verejnom priestore by nemali nahrádzať vyprázdnené atrakcie
  5. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
  6. Oskar Kaman: Ako magistrát (ne)získal 1,6 milióna eur do rozpočtu
  7. Michal Feik: Zmena klímy v mestách. Výsledky prieskumu obyvateľov
  8. Martin Gajdoš: Prečo sa o trhovisko na Žilinskej oplatí bojovať?
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 226
  2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 41 150
  3. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 29 506
  4. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 540
  5. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 27 291
  6. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 775
  7. Soňa Bulbeck: Umieráčik za Slovensko 14 484
  8. Ján Valchár: Načo je Rusku Sevastopol? 7 735
  1. Jiří Ščobák: V parlamentě jsou mimochodem také dva poslanci Za ľudí
  2. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  6. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  7. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
SkryťZatvoriť reklamu