Strieborné družstvo s vedúcimi na výlete. Polohu naprieč zaujala Mária Šoltésová. FOTO - FRANTIŠEK KUNDRACIK
S druhým miestom zo svetovej súťaže mladých fyzikov (IYPT) v austrálskom Brisbane sa vrátili domov slovenskí stredoškoláci. Tento rok súťažilo 26 družstiev z 24 krajín. Slovensko reprezentovala trojica študentov z Gymnázia Grösslingova - Peter Zajac, Mária Šoltésová a Matej Vitásek a dvojica z Gymnázia Juraja Hronca na Novohradskej ulici - Dávid Džamba a Peter Glaus. Našu výpravu sprevádzali Ivan Košinár z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK a Martin Plesch, pracovník Fyzikálneho ústavu SAV, predseda odbornej komisie turnaja mladých fyzikov. MARTIN PLESCH sa v súťaži angažuje už od roku 1993, lebo začal ako prvák gymnazista z Novohradskej. Po maturite sa stal vedúcim družstva na Gymnáziu Jura Hronca a od roku 2000 šéfuje celoslovenskej príprave. V tejto súvislosti sme mu položili niekoľko otázok.
Aký typ úloh riešilo naše družstvo na súťaži v Brisbane? Ako vyzerá samotná súťaž?
"Úlohy sa zverejňujú už rok vopred, tento rok ich bolo 17 a prvá z nich bola napríklad: vymyslieť a skonštruovať zariadenie, ktoré umožňuje zmerať rozmery kvapky hmly pomocou zvukového generátora. Počas prípravy žiaci chodili do ústavov a porovnávali teóriu s meraniami. Družstvá si takto všetko pripravia vopred a v deň súťaže každé z nich prezentuje svoje riešenia. Oponenti by zasa mali odhadnúť ich slabé stránky."
Všetkých 17 úloh je povinných?
"Každé družstvo má možnosť tri z nich odmietnuť."
Hrá v súťaži nejakú úlohu aj momentálna forma alebo dokonca náhoda?
"Určite áno. Je to vždy trochu ako predstavenie: treba prísť a za 12 minút stručne, jasne a presvedčivo vysvetliť prístup k riešeniu. Pôsobia aj náhody. My sme napríklad pricestovali v poslednej chvíli a naši mali na začiatku súťaže hlbokú noc."
Všetko sa deje v angličtine?
"Samozrejme. A aj jazyková pripravenosť veľa urobí. Môžete tomu rozumieť, ale ak to neviete pohotovo podať..."
Mali ste čas aj na oddych?
"Po základnej časti, keď sme postúpili do finále, mali sme deň na exkurziu do blízkej prírody."
Vyskytol sa aj mimoriadny talent? Boli nejaké rozdiely aj v družstve?
"Áno, ale to je normálne. Družstvo nemusí byť úplne homogénne. V súťaži treba ľudí s vynikajúcou angličtinou, ktorí zabojujú priamo na mieste, inokedy zasa trpezlivých ťahúňov, ktorí si k veci sadnú aj večer, keď sa niečo dorába. Ak mám niekoho vyzdvihnúť, tak určite Petra Zajaca, ktorý sa vynikajúco pripravil vopred, bolo to poznať, často chodil na fakultu a meral, čo bolo treba. A v čase krízy, keď sa čosi nevydarilo, dokázal dvihnúť náladu a povzbudiť celé družstvo."
VLADIMÍR HÁK