Na hranici Ružinova a Vrakune leží nezastavané územie. Pod nánosom hliny je tu pochovaný chemický odpad z továrne Istrochem. Keďže územie môže byť časovanou biologickou bombou ohrozujúcou aj susedné podunajské regióny Maďarska a Rakúska, pracovníci ružinovského miestneho úradu sa už dlhšie snažia zohnať peniaze potrebné na preskúmanie nebezpečnosti územia. "Jednu štúdiu sme robili pred niekoľkými rokmi, stála 330-tisíc. To však nestačilo, plnohodnotná analýza by stála 800-tisíc eur, teda vyše troch miliónov," hovorí Alena Barth z miestneho úradu.
Ešte vlani schválilo ružinovské aj vrakunské zastupiteľstvo príspevky mestských častí na zaplatenie analýzy. Vrakuňa môže prispieť sumou 100-tisíc, v Ružinove uvoľnia trištvrte milióna. Zvyšok musia získať z grantov. "Koncom minulého roka sme na ministersve výstavby a regionálneho rozvoja žiadali o grant z predvstupového fondu únie PHARE. Pre drobnú administratívnu chybu nám ho však zamietli. Teraz pripravujeme žiadosť o grant na ministerstvo životného prostredia, na jeseň sa obrátime na ministerstvo výstavby," vysvetľuje Alena Barth.
O tom, že oblasť by mohla byť nebezpečná, svedčia sťažnosti záhradkárov na kvalitu úžitkovej vody. Komplexná environmentálna analýza by mala zabrať niekoľko mesiacov. Ak výsledky prieskumu zistia škodlivosť pochovaného odpadu na životné prostredie, bude nutné územie pred plánovanou výstavbou v najbližších rokoch vyčistiť. Plánom oboch samospráv je na nezastavanej ploche zriadiť priemyselný park, ktorý by mal o niekoľko rokov poskytnúť pracovné príležitosti obyvateľom všetkých okolitých mestských častí aj priľahlých okresov Senec a Pezinok. Vyčistenie plochy od chemického odpadu by podľa slov Aleny Barth malo pomôcť zlepšiť aj kvalitu podzemných vôd v lokalite. (mk)