Výstava diel Jaroslava Rajchla Obrazy Bratislavy z obdobia rokov 1944 - 2004 v priestoroch Mestského múzea potrvá do 17. októbra. FOTO SME - PAVOL MAJER
Viac ako sedemdesiat olejomalieb, akvarelov a pastelov z obdobia od roku 1954 až po súčasnosť zachytáva aj urbanistické riešenia a architektúru objektov či mestských celkov. Dokumentujú to panoramatické maľby zo strechy Incheby a hradu. Taktiež aj obrazy Vinohrady v Rači, Židovský cintorín nad Dunajom, Bývalá Patrónka a ďalšie. Autor podobne zachytil aj historické objekty, akými sú Kaštieľ v Rusovciach, Modrý kostolík, Dom U dobrého pastiera alebo Aréna s Milanom Sládkom.
Diela sú rôznej veľkosti. Dominuje obraz Devín z Devínskej Kobyly s rozmermi 1,2 x 2,5 metra a štvorcový formát 1,5 x 1,5 metra Dómu sv. Martina z terasy hradu.
Jaroslav Rajchl vyštudoval architektúru na Vysokej škole umeleckého priemyslu v Prahe. Zvolenú tematiku výtvarných diel pravdepodobne ovplyvnilo aj štúdium a jeho maliarske ambície smerovali práve k odhaľovaniu rôznych architektonických pohľadov zameraných na známe i menej známe historické objekty Bratislavy.
Vo svojich počiatočných dielach sa inšpiroval impresionistami, neskôr do nich priberal fauvistické prvky a postupne prešiel až k expresionistickému videniu.
Výstava prezentuje prierez jeho tvorbou, preto mnohé námety, ktoré sú zväčnené na obrazoch, už v uliciach súčasnej Bratislavy nenájdeme.
"Toto je moja najväčšia výstava," uviedol sedemdesiatosemročný výtvarník, ktorý mal prvú samostatnú prezentáciu pred polstoročím. Rodák z Čemerného svoj sústavný veľký záujem o maľovanie v ostatných rokoch ešte stupňuje. "Ako dôchodca mám veľa času a z tohto koníčka sa už stal kôň," dodal Rajchl. Je členom Spolku architektov Slovenska a Umeleckej besedy slovenskej. Výstava potrvá do 17. októbra.
(mad, tasr)