Európska komisia začiatkom júna rozhodla, že slovenskí domáci miláčikovia toto leto ešte nebudú potrebovať na cestovanie do zahraničia svoj vlastný pas. V súčasnosti sa v rámci celej Európskej únie menia podmienky prepravy zvierat, u nás začnú platiť až od 1. októbra.
Dnes psík potrebuje na vycestovanie medzinárodný očkovací preukaz, ktorý mu za poplatok na počkanie vystaví každý veterinár. V súčasnosti ho však už vlastnia takmer všetci majitelia zvieraťa.
Na prekročenie hraníc treba mať okrem potvrdených osvedčení predtlačených v preukaze (o vyhovujúcom zdravotnom stave zvieraťa a vakcináciách) aj potvrdenie o nákazovej situácii ("okrúhla pečiatka"- vystavujú ju štátni veterinári). V čase cestovania nesmú byť staršie ako 3 dni.
Podmienky sa však pre vycestovanie zvieraťa do niektorých krajín (najmä exotických destinácií) môžu meniť, najlepšie je zistiť si ich v dostatočnom predstihu na príslušnom zastupiteľskom úrade na Slovensku. Karanténu alebo iné sprísnené požiadavky môžu vyžadovať napríklad Kanada, Írsko, Nórsko, Švédsko a Veľká Británia, vzhľadom na dĺžku karantény je sem cestovať so zvieraťom na krátkodobý pobyt takmer nemožné.
Od októbra
Ak sa majiteľ chystá na dovolenku so svojím miláčikom až po 1. októbri, mal by sa už začať zaujímať o všetky náležitosti potrebné na vstup do niektorých krajín so zvieraťom. Môžu ho totiž v prípade porušenia čakať sankcie.
Psy, mačky a fretky budú musieť mať špeciálny pas s emblémom Európskej únie. Na vyžiadanie ho vystavia poverení veterinári. Získať poverenie pre veterinára by nemalo byť problematické. Za vydanie pasu sa bude platiť.
V pase bude môcť byť fotografia zvieraťa a jeho popis, údaje o očkovaniach a aj o majiteľovi. Dôležitá bude identifikácia, ktorá ešte dnes nie je povinná. V členských krajinách EÚ sa počíta s označením zvieraťa implantovaným rádiofrekvenčným transpondérom (mikročipom), ktoré u nás zatiaľ nie je bežné, preto je v prechodnom osemročnom období možné preukázať totožnosť domáceho miláčika aj starším spôsobom, napríklad tetovaním. Takéto označenie však musí byť jasne čitateľné a ladiť s číslom v pase.
Podľa nových pravidiel budú musieť mať všetky zvieratá pri vstupe do členských krajín EÚ (teda napríklad pri návrate z dovolenky) potvrdenie o účinnosti vakcinácie a vytvorení protilátok.
Vyšetrenie sa musí v každom prípade urobiť pred výjazdom, dôležité je to hlavne pri cestovaní do nečlenskej krajiny európskej dvadsaťpäťky. Ak by majiteľ počas spiatočnej cesty na hraniciach EÚ nemohol potvrdenie predložiť, vyšetrenie by sa muselo uskutočniť pred prechodom hranice v nečlenskej krajine, čiže zviera by sa istý čas nemohlo vrátiť.
Vyšetrenie sa musí urobiť v laboratóriu schválenom Európskou úniou. Na Slovensku ho bude vykonávať Štátny veterinárny ústav vo Zvolene, ktorý je akreditovaným laboratóriom pre realizáciu takýchto vyšetrení.
Pri psoch bude ako doteraz povinné aj očkovanie proti chorobám psinkového komplexu.
V rámci Únie sú krajiny, ktoré majú prísnejšie predpisy. V prechodnom období niekoľkých rokov ich však budú musieť prispôsobiť na štandardnú úroveň (liberalizovať).
Nečlenské krajiny
Obdobný prístup a rovnaké podmienky ako v členských krajinách EÚ sa budú praktizovať aj na území Andorry, Islandu, Lichtenštajnska, Monaka, Nórska, Švajčiarska, San Marina a Vatikánu.
Na zozname krajín, do ktorých a z ktorých možno cestovať so zvieratami bez povinnosti predkladania výsledkov vyšetrení na protilátky proti besnote, sú okrem iných Chorvátsko, Kanada, USA, Japonsko, Nový Zéland, ďalej napríklad aj Bermudy, Barbados, Fidži, Holandské Antily, Kajmanské ostrovy, Maurícius, Nová Kaledónia, Francúzska Polynézia či Singapur.
(dot, tasr)