nemôžu stráviť v divadle.
Náhradou za inscenácie v divadlách majú byť rôzne letné festivaly - už štvrtýkrát sa na Hlavnom nádvorí Bratislavského hradu začnú Letné shakespearovské slávnosti (na snímke z minulého roka) . Od 26. júla do 2. augusta ožije nádvorie dvoma inscenáciami Shakespearovej hry Rómeo a Júlia - v pražskom naštudovaní v réžii Martina Hubu a v podaní TNT Theatre Britain & American drama group. Napriek tomu, že kapacita hľadiska je 600 miest, Shakespearovské slávnosti bývajú vypredané každý rok už v predstihu, takže je problém získať na predstavenia lístky. Lístok stojí tento rok od 400 do 450 korún.
Divadelný festival alternatívnych a bábkových divadiel pre deti počas letných prázdnin usporadúva aj Bibiana.
Čo sa týka stálych scén, divadelné prázdniny si ako prvé z bratislavských divadiel odriekla Stoka v roku 1992.
"Keď sme už mali vlastný priestor, povedali sme si, že divadlo sa dá hrať aj v lete. Zároveň sme predpokladali, že v lete, keď je nižšia ponuka a v Bratislave sa objavia aj návštevníci z iných miest, budeme mať plnšie hľadisko," hovorí Blaho Uhlár.
Tento predpoklad sa síce podľa neho celkom nenaplnil, ale predstavenia boli slušne navštevované. "V roku 1993 sme zahrali v lete 16 a o rok neskôr dokonca 19 predstavení. Avšak ako sme sa postupne museli meniť na amatérske divadlo - hoci v profesionálne vybavenom priestore - boli sme nútení znižovať nielen počty premiér, ale aj predstavení a teda aj predstavení letných."
Uhlár dodáva, že aj záujem o tvorbu Stoky postupne všeobecne klesal. Cez niektoré prázdniny nehralo divadlo vôbec, inokedy len v zahraničí. "V roku 2000 sme zahrali len štyri predstavenia, o dva roky neskôr len dve, vlani štyri. Toho roku máme naplánované opäť štyri - Komisiu na 27. 7. a 24. 8. a Gala na 22. 7. a 3. 8. Takže úplné divadelné prázdniny nemáme."
Aj keď toto leto sa po sezóne v Novej scéne tradične začínajú prázdniny, pred dvoma rokmi sa aj toto divadlo pokúsilo hrať aj pol mesiaca počas leta. "Pokus hrať aj v lete sme urobili v júli 2002 formou predĺženia sezóny. Hralo sa do 15. júla, odohrali sme sedem predstavení. Hoci sme boli jediným bratislavským divadlom, ktoré v tom období ponúkalo divákom večer s predstavením, napriek masívnej kampani tento experiment naše očakávania nesplnil. Divadlo síce nebolo prázdne, ale ani úplne vypredané. Návštevnosť predstavení bola 68-percentná," hovorí generálna riaditeľka divadla Wanda Hrycová. Je presvedčená, že začiatok predstavenia o 19.00 hodine je v lete príliš skorý, ľudia, ktorí nie sú na dovolenkách, ležia ešte na kúpaliskách. Posunúť predstavenie na neskôr však nie je možné, lebo po skončení by sa diváci nemali ako dostať domov, keďže mestská doprava premáva po 23. hodine veľmi nepravidelne. "Kým sa nezmení nočný život v Bratislave, kým nebude premávať doprava aj neskoro v noci, pokúšať sa o letné predstavenia nemá zmysel."
Divadlá teda v lete radšej odpočívajú. "Prázdniny musíme mať každý rok. Po desiatich mesiacoch práce všetkých zložiek divadla, bez ohľadu na víkendy či sviatky, je to totiž jediná možnosť, keď si nielen herci, ale aj ostatní zamestnanci divadla môžu vyčerpať dovolenky a náhradné voľná," vysvetľuje Hrycová.
JANA PARKROVÁ