
Na Stromovej ulici na Kramároch sa na takýto neporiadok pozerajú z okien budovy ministerstva školstva.
FOTO SME - PAVOL MAJER
Kapitolou samou osebe je porušovanie poriadku v areáli Kuchajdy. „Ľudia nerešpektujú zákaz bicyklovania a jazdenia na kolieskových korčuliach okolo jazera,“ povedal pracovník referátu verejného poriadku v Novom Meste a koordinátor inšpektorov František Lališ. Nariadenie porušujú aj psíčkari, ktorí napriek zákazu vodia svojich miláčikov na prechádzky k jazeru.
Problémom zostáva znečistené okolie kontajnerov. „Máme dva stále veľkoobjemové kontajnery na Račianskej a na Zátiší v areáloch Ekopodniku. Hoci je služba bezplatná, ľudia vynášajú starý nábytok, elektrické spotrebiče, chladničky ku kontajnerom,“ hovorí Lališ. „Musíme potom upozorňovať správcu domu. Ak zabezpečí odvoz takého odpadu, zaráta to do nákladov a zohľadní v doúčtovaní. Zaplatia to všetci obyvatelia domu,“ zdôraznil koordinátor.
Z 1912 zistených porušení verejného poriadku a čistoty doteraz doriešili a vybavili 1793. „Mala by na to dozerať mestská polícia. Ale zrejme aj z kapacitných dôvodov na zvládnutie situácie nestačila,“ vysvetlil vznik projektu František Lališ.
„Pokiaľ ide o zeleň alebo neporiadok, fyzické osoby stačilo napomenúť a hneď dali veci do poriadku. Ale právnické osoby spočiatku nemali absolútne žiadny záujem,“ povedala inšpektorka Ivana Danášová. „Teraz je už dosť takých, ku ktorým stačí zájsť. Síce šomrú, ale napokon upracú, vyčistia a vykosia priestor, ktorý im patrí,“ dodala.
Ocenila prístup železníc, ktoré vyčistili železničnú trať na Opaskej a odstránili skládky odpadu. Onkologický ústav na Kramároch tiež dal pokosiť burinu a upratal okolie. Podobne zareagovala aj IKEA.
Paradoxne viazne spolupráca s magistrátom. Na upozornenia o znečistených plochách, ktoré patria do jeho kompetencie, magistrát nereaguje. Mestská časť napokon niektoré z nich dáva do poriadku na vlastné náklady.
Náklady mestskej časti na prácu inšpektorov verejného poriadku by do konca tohto roka nemali prekročiť 1,68 milióna korún.
JANA MARTINKOVÁ
Ak je povinným subjektom fyzická osoba a nerešpektovala by upozornenie inšpektorov, môže mestská časť uložiť blokovú pokutu sama do výšky 500 Sk alebo to oznámi okresnému úradu na priestupkové konanie, kde môže byť uložená pokuta do výšky 1000 Sk. V niektorých kvalifikovaných prípadoch to môže byť až do výšky 5000 Sk.
Ak je povinným subjektom právnická osoba, neuposlúchnutie upozornenia sa posudzuje ako podozrenie zo správneho deliktu. Sankcie za správne delikty rieši starosta v správnom konaní. Právnickej osobe môže uložiť pokutu až do výšky 200 000 korún.