Ani tenista klubu ŠK Makkabea Bratislava Danzing sa po viac ako roku nedočkal ceny za svoje úspechy na majstrovstvách Bratislavy. Paradoxom je, že ich organizoval práve jeho materský klub. FOTO - ARCHÍV MÚZEA
O tom, že k tenisu treba okrem fyzickej zdatnosti aj schopnosť premýšľať, sa vedelo od začiatku. Citát z tlače z roku 1930 tvrdil: "Inteligencia v tenise znamená omnoho viac než fyzická zdatnosť. Stratégia hry, ktorou treba zmiasť súpera, zúžitkovanie prechodnej demoralizácie protivníka, predvídanie jeho úmyslov a obrana proti nim, okamžité rozhodovanie sa v neočakávaných situáciách, to všetko vyžaduje duševné sústredenie a schopnosť stále ich rozvíjať. Pravý a dobrý tenista musí mať tieto vlastnosti, ktoré ale zatiaľ nie sú majetkom všetkých."
Tenisový život utlmila smrť
Práve v roku 1930 prišiel bratislavský tenis o osobnosť, ktorá spomínanými vlastnosťami oplývala. Vo veku 37 rokov zomrel zakladateľ tenisového klubu LTK Bratislava Gustáv Hubáček, ktorý bol zároveň aj spoluzakladateľom Skiklubu Bratislava, Slovenského veslárskeho klubu či Slovenského aeroklubu M. R. Štefánika. Hubáček stál na čele Západoslovenskej tenisovej župy a bol členom ústredia asociácie v Prahe. Bratislava bola teda v roku 1930 ochudobnená o viacero plánovaných tenisových podujatí zo strany LTK. Vzhľadom na úmrtie svojho zakladateľa klub neorganizoval až do konca roka žiadne akcie.
Tenisoví reprezentanti najväčšieho slovenského mesta tak poväčšine vystupovali na kurtoch mimo svojho klubového pôsobiska a podľa zachovaných dokumentov si počínali úspešne. Či už to bolo napríklad na majstrovstvách Ružomberka, kde triumfovali Danzing s Jelínkom i Nábělková z LTK, či v Banskej Bystrici, kde zvíťazila Weidenhofferová, ktorá dominovala aj vo štvorhre v Košiciach spoločne so Žilinčanom Hechtom.
Okolo kurtov mnoho nepríjemností
Tlač v roku 1930 písala o tenise často a všímala si pozitívne aj negatívne stránky tohoto športu. Radostnejšou udalosťou bola promócia najlepšieho bratislavského tenistu Richarda Nedbálka na Univerzite Komenského v Bratislave za doktora práv.
S nepríjemnosťami sa však stretli účastníci majstrovstiev Bratislavy. Usporiadateľmi šampionátu bol ŠK Makkabea Bratislava: "Poriadateľstvo turnaja vedelo vybrať od hráčov povinné vklady za turnaj, ale nepostaralo sa o rozdelenie určených cien ani po skončení turnaja, ani pozdejšie. Uplynul celý rok a dosiaľ nemajú ceny." Medzi takto postihnutých patrili aj bratislavskí hráči Nedbálek, Danzing, Lustig a Madarászová. Ozývali sa hlasy širokej verejnosti, apelujúce na výbor Západoslovenskej tenisovej župy, ktoré vyjadrovali nespokojnosť a obavu pred podobnými praktikami, žiadajúc okamžitú nápravu.
Tlač si zobrala na paškál aj tenistov PTE. V septembri 1930 sa Slovenský denník posťažoval: "Ako v iných športoch, tak aj v tenise vyznamenáva sa PTE Bratislava tým, že ignoruje slovenskú tlač. Ako sa zdá, zavládla v maďarskom športovom tábore nálada protislovenská. Je to dôkaz, že maďarskí športovci sú zle najedovaní na slovenský tábor. Je to veľmi naivné a nič im to neprospeje, pravdepodobnejšie je, že im to prinesie škodu." Možno sa tak stalo už o pár týždňov, keď bol turnaj PTE zrušený pre nedostatok prihlásených tenistov, ktorí o turnaji nevedeli alebo oň neprejavili záujem.
IGOR MACHAJDÍK
(Pripravujeme v spolupráci s Múzeom
telesnej kultúry v SR.)