V rokoch 1925 a 1926 postavili na malej parcele penzión podľa projektu Artura Szalatnaia. Hotel Perugia sa popri Zelenom dome neskôr stal jedným z hlavných symbolov celej ulice. Najvýznamnejšími stavebnými úpravami bolo prestrešenie vnútorného dvorčeka zasklenou strechou, vytvorenie átria a nové eliptické schodisko s preskleným výťahom. Pred budovou takmer stále sedia turisti, ktorí tak majú jedinečnú možnosť sledovať množstvo ľudí, ktorí sa tadiaľ každý deň premelú.
Malá bagetéria Bagetka sa časom vypracovala na jednu z najobľúbenejších v Bratislave. Svoj sortiment majitelia postupne rozšírili aj o pizze, koláče a šaláty. V súčasnosti sa dá sedieť vonku alebo vnútri pri stoloch.
V hostinci Zelený dom sa čapovalo len mestské víno, na čo poukazuje reliéf zobrazujúci dvoch mužov. Biblickí Jezua a Kabel nesú na žrdi obrovský strapec hrozna.
Známa predajňa skla a porcelánu sídli na Zelenej ulici doteraz. Návštevníci cez výklad obdivujú krehké majstrovstvo a niečo podobné túžia mať aj vo svojich domovoch.
Zelená ulica vznikla až v roku 1390. Mesto ju totiž dodatočne prerazilo, aby si predajom novozískaných parciel pomohlo z dlhov. Preto sa ulica v 15. storočí volala Neugasse.
Dnes je pre túto ulicu charakteristický Zelený dom a hotel Perugia. Bratislavčania na nej zvyknú sedieť a popíjať koktaily pred barom, odskočiť si na bagetku či vyberať suveníry zo skla a porcelánu.
MARÍNA DOBOŠOVÁ
FOTO SME - PAVOL MAJER