Keďže školy v Petržalke sú aj napriek racionalizácii spojenej s rušením a spájaním škôl v krízovej finančnej situácii, mestská časť opäť hrozí tým, že ich v septembri neotvorí. Poslanci preto odsúhlasili požiadavky, ktoré adresovala mestská časť ministerstvu školstva a financií. Požadujú zmenu rozpočtu na rok 2004, zvýšenie normatívov či rešpektovanie platovej tabuľky pedagogických a nepedagogických zamestnancov škôl. Mestská časť ako zriaďovateľ škôl pritom nespochybňuje financovanie na základe normatívu prideľovaného na žiaka, ale jeho výšku. V súčasnosti na mzdy a odvody chýba petržalským školám skoro 30 miliónov. Skutočná potreba na prevádzku v tomto roku je vyše 51 miliónov, podľa normatívu je to však len vyše 27 miliónov.
Kritická je aj situácia v školských jedálňach. Výdavky spojené s ich prevádzkou vyčíslil zriaďovateľ na 30 miliónov, podľa normatívu je to však len polovičná suma. Ak sa teda nič nezmení v tomto roku, vystačia peniaze na mzdy a odvody na deväť mesiacov. Na prevádzku na 5 a pol mesiaca a na školské jedálne šesť mesiacov - čo znamená, že v súčasnosti sú už školy zadlžené napríklad u vodární či teplární, ktoré im hrozia odpojením.
Vedenia jednotlivých škôl už prijímajú vlastné racionalizačné opatrenia na školský rok 2004/2005. Tie však nepriaznivo ovplyvnia vyučovací proces na školách. Triedy sa budú napĺňať do únosného počtu 26 - 28 žiakov, nepovinné predmety zrušia, alebo ich uhradia rodičia. Nebudú vytvárať špeciálne triedy pre menej ako štyroch žiakov, ale budú integrovať žiakov s poruchami správania a učenia zo špeciálnych tried do riadnych. Upravená bude tiež prevádzka školských klubov, ktoré pre žiakov druhého stupňa zrušia a školy znížia počet nepedagogických pracovníkov - upratovačiek a zamestnancov v školských jedálňach.
JANA PARKROVÁ