Tenisti ŠK Bratislava v polovici 30-tych rokov minulého storočia.
FOTO - ARCHÍV MÚZEA
Na prelome 20-tych a 30-tych rokov minulého storočia sa v hre s prívlastkami biely šport, kráľovská hra, hra elegancie a duševnej intuície, ktorými ju vtedy častovali jej vyznávači, zdanlivo nič výnimočného neudialo. Tenisové turnaje sa rozšírili po celom Slovensku. Okrem tradičných centier Bratislavy, Piešťan, Banskej Bystrice či Trenčianskych Teplíc sa hviezdy domácich kurtov i zahraniční hostia prezentovali vo Vysokých Tatrách, v Poprade, Košiciach, Užhorode, Trnave, Novom Meste nad Váhom alebo Hlohovci.
Tennisové podniky vecou zriedkavou
V Bratislave bolo tenisu najviac, no aj tak sa objavovali hlasy volajúce po väčšej tenisovej aktivite v hlavnom meste Slovenska. V lete 1929 stálo v Slovenskom denníku: "Hoci tennisový šport zaznamenáva v poslednom období ohromný rozmach, sú veľké tennisové podniky v hlavnom meste vecou zriedkavou." Rok 1929 sa stal dôležitým najmä z hľadiska organizačného, keď boli v Československu zriadené tenisové župy. Dovtedy bola jediným riadiacim orgánom Československá lawn-tennisová asociácia, ktorá združovala aj Maďarský tenisový zväz v ČSR i Nemecký tenisový zväz v ČSR. Na Slovensku vznikli tri tenisové župy, Západoslovenská so sídlom v Bratislave, Stredoslovenská v Banskej Bystrici a Východoslovenská v Košiciach.
Presné a bezvadné vedenie
Nové župy sa nestali členmi asociácie, boli iba jej správnymi a výkonnými orgánmi. Predsedom Západoslovenskej župy bol Ludvík Kuhn, pôsobiaci v Bratislave. Župy organizovali tenisový život vo svojich teritóriách, usporadúvali súťaže, zostavovali rebríčky tenistov. Tak sa župa podieľala napríklad na turnaji LTK Bratislava v lete 1929. Ako napísal Slovenský denník: "Vedenie turnaja bolo v osvedčených rukách konzula Dowdena, ktorému pomáhala nadšená tennisová pionierka pani Nebeská, presné a bezvadné."
Popri kvalitných českých hráčoch zaujali aj najlepší Bratislavčania Nedbálek, Klein, Bulla a Tolárová. O Nedbálkovi tlač zdôraznila: "Stal sa z neho perfektný hráč neobyčajnej istoty, presnosti a na podiv aj značnej vytrvalosti." Keď v roku 1930 zostavila asociácia rebríček najlepších 20 tenistov ČSR, Nedbálek v ňom figuroval ako jediný hráč z Bratislavy i Slovenska. Obsadil vtedy 7. až 9. miesto, o rok k nemu pribudli Bratislavčan Klein a Žilinčan Hecht.
V továrni "o poschodie nižšie"
Výborné obsadenie mal v roku 1929 aj turnaj Makkabea Bratislava, funkcionári ktorej dokázali pritiahnuť také esá ako Koželuh, Menzel, Zaorálek a ďalší. O najväčšie prekvapenie turnaja sa postarala vo štvorhre dvojica Artems - Nedbálek, ktorá vo finále porazila favoritov Menzela s Kleinom 3:1 na sety.
Z ďalších bratislavských klubov organizovali turnaje a zúčastňovali sa aj na iných tenisových akciách tenisti PTE, I. ČSŠK, LTK železničiarov, ale svojich hráčov i kurty mali napríklad i v Cvernovej továrni, aj keď predsa len o "poschodie nižšie". Kompletná bratislavská tenisová špička sa v septembri 1929 zúčastnila na medzinárodnom turnaji o Pohár doktora Pechára v Trnave v plnej sile. Prišli PTE, LTK, I. ČSŠK, Makkabea, pričom víťazstvo najmä zásluhou skvelého Nedbálka získal PTE.
IGOR MACHAJDÍK
(Pripravujeme v spolupráci s Múzeom telesnej kultúry v SR.)