Na seneckých jazerách mali policajní potápači desaťdňový výcvik. Na jednom zo stanovísk napríklad simulovali vyťahovanie utopenca z vody.
Policajní potápači včera zakončili desaťdňový zdokonaľovací výcvik praktickými skúškami, po ktorých ich čaká ešte písomný test. Prekvapeným návštevníkom seneckých jazier potápači predviedli niekoľko zásahov. Jedna skupinka vytiahla z jazera figurínu, druhá zachraňovala topiaceho sa kolegu a ďalší vyťahovali potopený vodný bicykel.
Policajní potápači sú na Slovensku sústredení v štyroch útvaroch. V Bratislave na oddelení poriečnej polície a na útvare osobitného určenia Prezídia Policajného zboru, ako aj na útvaroch v Žiline a v Košiciach. V celej republike máme asi tridsať takýchto potápačov," vysvetľuje riaditeľ odboru poriadkovej polície Ivan Dobrovodský. Policajný potápač musí vykazovať perfektný zdravotný stav a dobrú fyzickú kondíciu, absolvovať potápačský kurz a ukončiť základné policajné vzdelanie.
Prioritou policajných potápačov nie je zachraňovanie ľudí, väčšinou ide o zdokumentovanie miesta trestného činu. Buď sa tam nachádza utopený človek, alebo sa hľadajú predmety súvisiace s trestnou činnosťou.
"Pre každého z nás je potápanie zároveň koníčkom. Na túto prácu však určite treba mať aj silný žalúdok. Zvyčajne nás totiž volajú k prípadom, kde sú utopení ľudia. A tí sú pod vodou aj tri dni, nie je to nič príjemné," hovorí riaditeľ bratislavského poriečneho oddelenia Rastislav Rybár.
Potápa sa rád, a preto - hoci by ako vedúci mohol sledovať akciu z brehu, praktické skúšky sledoval tiež pod vodou.
Minulý rok zaznamenali potápači na Slovensku štyridsať výjazdov, v rámci ktorých vylovili pätnásť mŕtvych tiel a jednu osobu sa podarilo zachrániť. "Vo vode je všeličo. Okrem trezoru, strelných zbraní či nožov sme pod hladinou objavili bicykle, ŠPZ-ky či kosti z koňa. Už sa nám stalo aj to, že sme pôvodne hľadali len kus auta a našli sme ho celé," dodáva Rybár.
MARÍNA DOBOŠOVÁ
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL