FOTO - INTERNET
"Je to bežný jav každý rok," tvrdí Peter Degma z Katedry zoológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského. "Chrústy nevyhľadávajú človeka, len isté dominanty v teréne, pri ktorých sa zhromažďujú. Nie sú agresívne, aj keď sa ich ľudia často boja. Tento druh žije len pár týždňov, takže je zbytočné uvažovať o akomkoľvek postreku. Do konca júla zmiznú úplne," ubezpečuje.
Ide podľa neho o druh, ktorý sa nazýva chrústik letný. U nás sa hromadne vyskytuje najmä od polovice júna do polovice júla na väčších otvorených trávnatých plochách. Cez deň sa schováva v tráve alebo sa zahrabáva v zemi a podvečer za súmraku vylieta.
Zvýšený výskyt tohto hmyzu nie je nebezpečný ani zo zdravotného hľadiska. "Na ľudí neprenášajú žiadne infekčné ochorenia alebo choroboplodné zárodky," hovorí o súčasnej situácii Stanislav Duba z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava.
Chrústov u nás žije niekoľko druhov, každý z nich má svoje obdobie výskytu. Živia sa listami stromov, no aj keď sa premnožia, spôsobujú len nepatrné škody. V zime ich larvy ožierajú korienky bylín a tráv, v rámci prirodzenej kontroly ich v zimných mesiacoch zvyknú zo zeme vyhrabávať havrany. (dot)