investora.
Vo firme Meva - L, ktorá mala na starosti tepelné hospodárstvo, mala mestská časť 25-percentný podiel. Zvyšný podiel patril ďalším trom spoločníkom.
Pred dvoma rokmi bol ako zástupca Lamača v podniku zvolený poslanec Radoslav Olekšák. "Základný problém spočíval v tom, že celé financovanie bolo na pleciach mestskej časti, ktorá mala v tom čase k dispozícii okolo dvanásť miliónov korún. Za túto sumu by sa však nedala opraviť ani jediná kotolňa," hovorí.
Poslanci preto hľadali riešenie, aby finančná povinnosť bola prenesená zo strany Lamača na spoločníkov alebo na iného strategického investora. Nakoniec sa presadil projekt spoločného podnikateľského zámeru dvoch firiem. Prvá energetická teplárenská spoločnosť a EVČ Pardubice sa neskôr dokázali dohodnúť s ďalšími tromi spoločníkmi v Meve - L.
"Z hľadiska dopadu na občanov bola pre nás rozhodujúca cena tepla. V roku 2000 Lamačania platili 238 korún za jeden gigajoul. V tomto roku je to už dvojnásobok. Po hlasovaní však môžeme garantovať stálu cenu tepla 449 korún plus inflačný koeficient. V iných mestských častiach to bude o dva roky aj viac ako šesto korún. Investori sa taktiež zaviazali v roku 2005 preinvestovať 50,9 milióna korún na opravu kotolní," vysvetľuje Olekšák. Lamač bude mať v kontrolnom orgáne spoločnosti svojho zástupcu.
Ani starosta Peter Šramko k projektu tepelného hospodárstva výhrady nemá. "Podpisom dohody s vybraným investorom predovšetkým zachovávame pôvodnú cenu tepla, avšak to podstatné je, že sa výrazne zmení technologické vybavenie kotolní a zaroveň i rozvody tepla," dodáva starosta.
MARÍNA DOBOŠOVÁ