
Ak poslanci v decembri schvália nový návrh, náletové dreviny a skládku stavebného odpadu na Katušinej lúke pri Lamačskej ceste možno nahradí Tesco.
FOTO SME - PAVOL MAJER
Návrh Tesca na Katušinej lúke v Lamači pôvodne mestskí poslanci neodsúhlasili pre nedoriešenú dopravu. V pôvodnom projekte sa uvažovalo o vybudovaní ďalšej svetelne riadenej križovatky na Lamačskej ceste pri vstupe na Katušinu lúku. Na Lamačskej ceste sa však už dnes v priebehu dňa tvoria zápchy. Mestské zastupiteľstvo preto rozhodlo, že so stavbou Tesca sa môže začať až po skolaudovaní diaľnice D2. Investor však na decembrové zatupiteľstvo prichádza s novým návrhom. K Tescu by sa podľa neho malo prichádzať zozadu, po tej časti Lamačskej cesty, ktorá je dnes jednosmerná a slúži len pre dopravu smerom do Lamača. Investor navrhuje cestu rozšíriť pre dopravu oboma smermi. Ostatné ponuky investora zostávajú – najdôležitejšia je ponuka 55 miliónov na likvidáciu starej skládky stavebných odpadov na Katušinej lúke.
Tesco na Katušinej lúke by bolo prvým hypermarketom v západnej časti mesta. Privítali by ho obyvatelia Lamača, Devínskej Novej Vsi, Dúbravky aj obyvatelia Záhoria, ktorí prichádzajú za prácou do Bratislavy. Nemuseli by cestovať za nákupmi do centra, čím by sa centrum mohlo odľahčiť od dopravy.
Najviac by jeho výstavbu privítali obyvatelia Lamača, hlavne časti Segnáre. V tejto časti s asi 600 obyvateľmi nie je jediný obchod s potravinami. S občianskou vybavenosťou Lamača je to podľa starostu Ľubomíra Plaia ťažké: „Nikto u nás neprežije viac ako dva-tri mesiace. Za tie dlhé roky si už ľudia zvykli nakúpiť si v meste. Tí, čo to skúšali s obchodmi na Segnároch, neboli vraj schopní z tržieb zaplatiť ani nájom.“ Prežijú len tí, ktorí nájom platiť nemusia. Príkladom je jedna z troch predajní potravín v centre Lamača na ulici Podháj, ktorú majiteľ otvoril vo vlastnej garáži. Na nedostatočnú občiansku vybavenosť sa Lamačania sťažujú už dlho. „Je to večná téma. Tento rok po Vianociach bola v Lamači skutočne krízová situácia. Malé súkromné potraviny zostali zatvorené a majiteľka najväčšej predajne ju bez oznámenia miestnemu úradu zatvorila a predala Reme. Nakoniec sme základné potraviny týždeň nakupovali v Palmacentre, teda vlastne v drogérii,“ vysvetľuje jeden z Lamačanov.
V Lamači stojí aj obchodný dom. Ešte v roku 1995 ho kúpila spoločnosť BVA Invest, odvtedy sa majiteľ zmenil už štyrikrát. „Obchodný dom bol projektovaný pre inú dobu, keď sa nehľadelo na prevádzkové náklady. Pre súčasného majiteľa sú vysoké, je tu veľa hluchého priestoru, strecha zateká. Rokujeme s každým záujemcom, ubezpečíme ho, že obchodný dom je pre Lamač dôležitý a že mu vyjdeme čo najviac v ústrety. Zdá sa však, že z neho zostane len betónový pamätník socialistickej architektúry,“ hovorí starosta.