Kedy sa opäť dočká Bratislava svojho družstva v najvyššej hádzanárskej súťaži žien?
ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV TASR
Bratislava bola ešte pred niekoľkými rokmi baštou slovenskej hádzanej. Pred dvoma rokmi však začala prichádzať o svoje slávne kluby. V roku 2002 zanikla Chirana Medical Bratislava (predtým ZMDŽ a BCT) a to práve v dobe, keď mal klub oslavovať 80 rokov existencie a získal druhé miesto v extralige hádzanárok. O rok sa história zopakovala. Inter pre nedostatok peňazí zanikol po sezóne, v ktorej jeho hráčky získali bronz v spoločnej česko-slovenskej súťaži. Bratislava prišla o obe družstvá v najvyššej súťaži a ženská hádzaná sa tak dostala na okraj záujmu verejnosti i médií.
Tomáš Kuťka, hádzanársky svetobežník, trénersky úzko spätý aj s Bratislavou, však vtedy prorokoval. "Som presvedčený, že Bratislava uživí aspoň jedno kvalitné hádzanárske družstvo žien. Stále tu pracuje mnoho nadšencov, ktorí sa o to iste raz pokúsia."
Jeho slová sa začínajú potvrdzovať. V druhej lige už úspešne pôsobí klub ŠKP Štart Bratislava, ktorý sa chce v horizonte dvoch sezón pokúsiť o postup do medzinárodnej ligy hádzanárok (WHIL) a od novej sezóny k nemu pribudnú aj Vinohrady ako víťaz druhej ligy.
Na najvyššiu súťaž by bolo ešte priskoro
Klub ŠKP Štart Bratislava, ktorý skončil v druhej najvyššej súťaži (1. liga) na treťom mieste, vznikol fúziou troch subjektov. 1. HK Amber, Štart a ŠKP. Jeho káder tvorili mladé hráčky s vekovým priemerom okolo 19 rokov, a tak bolo hlavným cieľom zachrániť sa. "Mali sme také mladé dievčatá, že vekom ešte spadali do kategórie dorasteniek. Kolektív zložený zväčša zo študentiek však prekvapil a po štvrtom mieste po základnej časti sme si napokon v súboji najlepších štyroch ešte polepšili o jedno miesto," povedal Ľuboš Amberský, ktorý spolu so svojou asistentkou Katarínou Reisenbüchlerovou (bývalá hráčka Interu) družstvo viedol.
Po odrieknutí účasti Trenčína i Zlatnej dostal dokonca ŠKP Štart ponuku hrať už od novej sezóny v najvyššej česko-slovenskej súťaži hádzanárok. Neprijal ju. "Napriek tomu, že v kádri máme päť juniorských reprezentantiek Slovenska, nevedeli by sme ešte zohrať dôstojnú úlohu. Negatíva by prevážili. Dievčatá musia vyzrieť, získať skúsenosti i sebavedomie. O postup sa chceme pokúsiť v horizonte dvoch rokov," dodal Amberský.
Postup Vinohradov je kolektívnym výkonom
Po víťazstve v druhej lige postúpili vyššie aj Vinohrady, a tak sa v novej sezóne opäť dočkáme bratislavského ženského derby.
"Klub je taký rodinný podnik bez výraznejšej podpory sponzorov, no pokladáme za dôležité, aby hádzanárky prichádzajúce do Bratislavy mali kde hrať. Snažíme sa im túto možnosť ponúknuť a držať náš klub stále nad vodou," hovorí Ivan Sverák, ktorý v trénerskom tandeme so svojou manželkou Darinou doviedol Vinohrady k postupu.
"Na jeseň sme stratili päť zbytočných bodov, no po zimnom sústredení sme sa dostali do optimálnej formy a na jar sme už iba vyhrávali," hodnotí sezónu Sverák. "Dôležitý je fakt, že v zápasoch sme to boli my, čo sme určovali štýl a tempo hry a súperi sa museli prispôsobovať. Rozhodujúci zápas z nášho pohľadu bol proti béčku Banskej Bystrice. Prišlo mu pomôcť päť hráčok z A družstva, ktoré hrá v najvyššej súťaži a napriek tomu sme vyhrali 19:18. Podľa všetkých, čo zápas videli, sme ukázali väčšiu chuť po víťazstve ako súper."
Postup Vinohradov je podľa trénera kolektívnym výkonom. "Nezdá sa to, ale 2. liga je náročná súťaž. Aj preto, že niekde sa stále hrá na betóne pod holým nebom. Oceňujem, ako sa mladé hráčky dokázali vyrovnať s tlakom, ktorý niektoré zápasy priniesli." PROKOP SLOVÁČEK