Bratislavskí tenisti navštívili v 30-tych rokoch turnaj v Trenčianskych Tepliciach. Sprava: Lustig, Országhová, Nábělková, Fischerová, Fillo.
FOTO - ARCHÍV MÚZEA
Z HISTÓRIE ŠPORTUUž v roku 1927 sa aj v bývalom Československu diskutovalo o tom, že tenisových turnajov je príliš veľa a ich počet treba zredukovať. "Turnaje by prestali byť tými slávnostnými prehliadkami tenisového umenia, keby rástli čo do počtu ako huby po daždi. Je lepšie mať 10 dokonale zorganizovaných turnajov ako 50, ktoré medzi sebou kolidujú," konštatovali funkcionári.
Najvyššie Korotvičková
Prvý rebríček domácich hráčov bol zostavený v roku 1927 a post lídra si v ňom vybojoval Jan Koželuh z ČLTK Praha pred Brňanom Gottliebom. Slovenský tenis v "top ten" zatiaľ svojho zástupcu nemal, no v ženskom rebríčku figurovala na 5. až 6. mieste Korotvičková, ktorá v tom roku prestúpila z LTK do PTE Bratislava. Táto hráčka okrem titulu majsterky republiky dokázala vyhrať 13 turnajov v rôznych mestách republiky. Vybojovala si aj titul majsterky Bratislavy vo dvojhre a vyhrala i veľký medzinárodný turnaj v Bratislave v júni 1927. Rebríček najlepších hráčov sa snažil vyjadriť objektívne poradie mužov i žien, keď zohľadňoval dosiahnuté výsledky na kurtoch počas celej sezóny, pričom bola povinná účasť na majstrovstvách ČSR i na majstrovstvách Slovenska.
Výbornými výsledkami sa predstavil bratislavský tenista Klein z LTK, ktorý dokázal v rokoch 1927 a 1928 vyhrať osem turnajov, stal sa majstrom Bratislavy vo dvojhre a s Menzelom vyhrali štvorhru na medzinárodnom turnaji v Bratislave. Klein sa stal prvýkrát majstrom mesta už v roku 1925 vo dvojhre i štvorhre, v ktorej dominoval vtedy spoločne s populárnym Bullom. Tenisovú slávu zažili Bratislavčania v roku 1927, keď mesto poctil svojou návštevou dvojnásobný wimbledonský víťaz, francúzsky "mušketier" Henri Cochet.
Rozhodcovia sa pýtali divákov na stav
Najlepším bratislavským tenistom zostával naďalej Nedbálek, ktorý sa prebojoval až do československej reprezentácie. V júli 1927 v medzištátnom zápase so Španielskom v Piešťanoch aj on prispel k výhre ČSR 6:3, keď porazil svojho súpera Suquého 3:1 na sety a tlač hodnotila jeho výkon takto: "Nedbálek sa sťažoval na žalúdočné ťažkosti a nepôsobil na kurte nijakým povzbudzujúcim dojmom. S námahou vyhral ťažký tretí set a dážď ho zachránil pred pokračovaním vo vysilujúcom matchi. Počas poludnia sa jeho stav zlepšil tak, že sa dostal do formy naozaj skvelej a vyhral posledný set úplne hladko." Nedbálek dominoval aj na ďalších domácich podujatiach, na banskobystrickom turnaji vyhral v septembri 1928 štvorhru (s Malečkom) i mix (s Markovitsovou), keď vo finále dvojhry ho zastavil práve Maleček z Prahy.
Bratislava bola v roku 1928 svedkom majstrovstiev republiky spojených s medzinárodným turnajom pod záštitou ministra Kállaya, na ktorom dominovali výborní českí hráči na čele s Koželuhom a Menzelom.
Už permanentne bola na pretrase v tlači rozhodcovská loby. Jedna z častých sťažností znela takto: "Je to jedna z najbolestivejších stránok našich zápasov, otázke výchovy sudcov sa stále nevenuje dostatočná pozornosť, mnohí vôbec nepoznajú pravidlá, ani si ich neprečítajú a pri rozhodovaní sa dokonca pýtajú divákov na stav."
IGOR MACHAJDÍK
(Pripravujeme v spolupráci s Múzeom telesnej kultúry v SR.)