FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Letné terasy pred kaviarňami a reštauráciami zapĺňajú priestory historického jadra mesta. Problémom je ich veľkosť a v mnohých prípadoch aj neestetický vzhľad. "Niektorí prevádzkari porušujú všeobecne záväzné nariadenie Starého Mesta, keď nezachovávajú trojmetrový koridor medzi terasami postavenými oproti sebe. Týka sa to najmä exteriérových sedení na Michalskej ulici," hovorí Andrej Petrek, vicestarosta Starého Mesta. Bloková pokuta tisíc korún podľa neho nemá účinok. "Ďalšia možnosť je začať správne konanie voči prevádzkarovi. To je však zdĺhavé riešenie. Prevádzkar sa môže odvolať. Niektoré správne konania z minulej sezóny nie sú dodnes uzatvorené, napriek tomu začíname nové." Čo sa však týka vzhľadu terás, vicestarosta povedal, že miestny úrad povoľuje zaujatie verejného priestranstva, vzhľad terás by však mali svojím rozhodnutím ovplyvňovať pamiatkari.
V praxi to však vyzerá tak, že prevádzkar si žiada povolenie na jednoduchý typ sedenia položený na dlažbe, bez terasy a strechy s malými slnečníkmi, a potom si postaví masívnu konštrukciu so strechou.
"Na to, či je dodržaná forma sedenia, by mali dohliadať pamiatkari. Myslím si, že v extrémnych prípadoch by mohli nariadiť aj odstránenie terasy ako nevhodného zásahu do územia pamiatkovej rezervácie," povedal Andrej Petrek.
Podľa Petra Jurkoviča, riaditeľa Krajského pamiatkového úradu, budú však musieť pamiatkari prehodnotiť svoje postavenie pri rozhodovaní o letných terasách.
"Pamiatkari v tomto rozhodovaní prebrali na seba priveľkú zodpovednosť. Nemáme príčinu ovplyvňovať bežné podnikateľské aktivity, ktoré priamo súvisia s už jestvujúcimi prevádzkami. Hlavné slovo by mala mať samospráva, vlastník pozemku - komunikácie, čiže mesto alebo mestská časť."
Letné terasy sú sezónne zariadenia a nie sú trvalým zásahom do architektúry či fasády objektov. "Pamiatkarov sa nedotýkajú, ak nedochádza k zásahom do architektúry stavieb a k definitívnym úpravám parteru. Brali by sme neprimeranú zodpovednosť za to, aký architektonický vzhľad bude mať mesto v lete vďaka exteriérovým sedeniam. Tvarovať vzhľad interiéru mesta a jeho bežného života je v kompetencii samosprávy."
Podľa Jurkoviča si môže samospráva sama koordinovať výzor letných sedení aj podľa materiálu Mestského ústavu ochrany pamiatok - odbornej inštitúcie magistrátu, ktorá vypracovala návrh podmienok exteriérových sedení v historickom jadre. "Tento materiál sme odsúhlasili s pripomienkami a ak sa ním bude magistrát a mestská časť Staré Mesto riadiť pri povoľovaní exteriérových sedení, ďalšie rozhodnutia z našej strany sú zbytočné," povedal Peter Jurkovič, riaditeľ Krajského pamiatkového úradu v Bratislave.
JANA PARKROVÁ