Exteriér čunovskej galérie Meulensteen Art Museum skrášľuje od uplynulého víkendu aj Mámenie Ota Bachoríka. FOTO - ARCHÍV GALÉRIE
v sobotu toľko hostí, že mnohí si nechali prehliadku jeho diel na neskôr a prechádzali sa po hrádzi.
Oto Bachorík má vzácny dar - do svojich sôch dokáže odliať hotové príbehy. A nielen to. Kto vie čítať v bronze, pravdepodobne sa dovtípi, že fantázia v umeleckom šate len zahaľuje osobné skúsenosti. A tie sú často vykúpané v pote umelca, ktorého tvorba sa rodí nielen v srdci, ale aj v horúčave odlievacej dielne.
Do priestorov galérie teraz vábi návštevníkov socha Mámenie a je skutočne ukážkou - esenciou všetkého, čo Bachorík vie: pretaviť sen do hmoty, aj keď tá hmota narastie do výšky troch metrov. "Veľakrát sa ma pýtali, čo by som mohol o svojich bronzových sochách povedať. Ťažko hovoriť. Sochou samou je povedané všetko. Každá má svoj príbeh, každá je prežitým úsekom môjho života."
Jedno z najpríťažliveších diel je Altajský kráľ. Bachorík Altaj pozná, naozaj ho videl a zažil. Socha sa zrodila z najvnútornejšieho poznania, z putovania umelca. A potom je tu Psí život. Socha možno milovníkom literatúry pripomína ich vlastnú predstavu Ferlinghettiho Smutnej nahej jazdkyne. Žena sediaca so zaklonenou hlavou na vlkovi stíska stehná, akoby pobádala do cvalu koňa. Vlasmi je prirastená k zdivočenej bytosti a palce nôh sa spájajú v cudnom geste sotva dozretého dievčaťa. Od tejto sochy je len krôčik k Modlitbe starého koňa, k Tichu alebo ku Katedrále - žene sediacej v jogínskej pozícii, s rukami vztýčenými k nebu.
Oto Bachorík vždy vraví, že si v prvom rade váži remeslo. Vidno to na spôsobe, akým pristupuje k materiálu. Znalosť sa nebojí experimentu a umeleckej alchýmie. Výsledkom je svet, ktorému najväčšmi pristane výstavný priestor pod holým nebom a presklená Danubiana na priehrade k nemu nemá ďaleko.
V expozícii majú svoje miesto aj umelcove obrazy. Bronzovozlatý lesk sôch dopĺňajú nespútanou farebnosťou. Sú inou dimenziou toho istého človeka, ktorý ich nazýva svojou psychoterapiou. Taký účinok však nemajú len naňho. Patria k sochám ako druhá strana mince - hoci u sochára nemôžeme automaticky očakávať maliarsky prejav, k Bachoríkovi patria ako averz k reverzu.
MILADA ČECHOVÁ