Triatlonové tituly získali Orlický a Kuriačková

V sobotu sa v rámci podujatia City Triathlon 2004 - šport v meste uskutočnili v okolí Kuchajdy a priamo v areáli jazera majstrovstvá Slovenska v triatlone na olympijskej trati. V slušnej konkurencii zvíťazil v hlavnej kategórii mužov Trnavčan v drese ...

Cyklistická časť súťaže City Triathlon 2004 - šport v meste, ktorá bola situovaná do okolia jazera Kuchajda. FOTO SME - PAVOL MAJER

V sobotu sa v rámci podujatia City Triathlon 2004 - šport v meste uskutočnili v okolí Kuchajdy a priamo v areáli jazera majstrovstvá Slovenska v triatlone na olympijskej trati. V slušnej konkurencii zvíťazil v hlavnej kategórii mužov Trnavčan v drese Dukly Trenčín Andrej Orlický a medzi ženami Marika Kuriačková z Levíc. Medzi juniormi sa nečakalo víťazstvo Levičana Romana Dobrovolného.

Úvodný 1,5-kilometrový plavecký úsek bol neprehľadný. Organizátori totiž pustili na trať všetky kategórie naraz vrátane šprinttriatlonistov a až keď tí vybehli z vody a triatlonisti sa pustili do ďalšieho 500-metrového okruhu, bolo vidno, že čelo pretekov je vyrovnané. Na 40 kilometrovú cyklistickú časť (mimo areálu Kuchajdy) išla v tesnom závese ešte štvorica pretekárov. Cyklisti okrem svojich konkurentov museli dávať pozor aj na autá a chodcov. Aj s takýmito ťažkými podmienkami sa najlepšie vysporiadal najväčší favorit Andrej Orlický, ktorý už po polovici viedol.

Ako však sám povedal, nevedel presne, aká ho čaká konkurencia, a možno aj preto mu ešte pred výbehom na bežeckú trať dýchali na chrbát Tomáš Jurkovič a Čech Martin Krejčí. Beh bol zároveň aj najosobitejšou časťou pretekov. Okrem absolvovania štyroch 2,5-kilometrových okruhov totiž museli triatlonisti doslova bežať slalom pomedzi návštevníkov Kuchajdy, z ktorých mnohí ani netušili, čo sa deje.

Víťaz Andrej Orlický dobehol do cieľa v čase pod 1:45. "Špeciálne som sa na tieto preteky nechystal, bral som ich iba ako súčasť prípravy. Čo sa týka podmienok, tak ja mám radšej zimu a dážď, ale nemôžem sa sťažovať, len na cyklistickej trati boli nejaké diery. Mne na bežeckej trati divákov "rozrážal" bicyklista, ale tí za mnou to museli mať ťažké. Je však dobré, že sa to konalo tu. Už v minulosti tu triatlon býval. Možno by bolo lepšie, keby sa behalo iba v areáli a nie aj za plotom, ale na prvýkrát bola organizácia celkom dobrá." Druhý skončil Krejčí a tretí ďalší Čech Petr Vavroušek, jeden z najlepších triatlonistov Európy, ktorý však viac obľubuje dlhšie triatlony - "Ironmany".

Medzi ženami sa po polovici pretekov držala na čele Češka Kateřina Hertlová, no napokon s prehľadom zvíťazila Marika Kuriačková. "Keď chceme, aby boli na pretekoch diváci, musíme rátať aj s takýmito podmienkami. Dalo sa to. S výkonom som maximálne spokojná, trochu som mala kŕče pri plávaní, ale v behu som do toho dala všetko a keď som videla, že stačím aj niektorým mužom, vedela som, že forma je dobrá." PETER MATTOŠ

Výsledky

hlavná súťaž (1,5 km plávanie - 40 km cyklistika - 10 km beh) - muži: 1. Orlický (AŠK Dukla Trenčín) 1:44:23, 2. Krejčí 1:45:00, 3. Vavroušek (obaja ČR) 1:48:17; ženy: 1. Kuriačková (Atóm Levice) 1:57:28, 2. Hertlová (ČR) 1:58:45, 3. Ďuranová (Žilina) 2:07:06; juniori (750 m - 20 km - 5 km): 1. Dobrovolný (Atóm Levice) 56:08; juniorky: 1. Hrúzová (ŠK Delfín Nitra) 1:00:10.

Pod nízkymi košmi nebola núdza o basketbalové smeče

Rekreační návštevníci Kuchajdy mohli byť v sobotu spokojní. Malí i veľkí si mohli vyskúšať veslársky trenažér, vrh guľou, bungee trampolínu i mnohé iné náradia, ku ktorým sa bežne nedostanú. Mohli si nechať zmerať silu volejbalového podania alebo reakciu v atletických blokoch. Atmosféru spríjemňovali kapely Lojzo či Hex. Tí, ktorí prišli kvôli športovým zážitkom, to mali komplikovanejšie. O presnom priebehu majstrovstiev Slovenska v triatlone vedeli iba zasvätení. Basketbalový a beachvolejbalový turnaj sa odohrávali na opačnom brehu jazera.

Najmä basketbalový turnaj pútal pozornosť. Za víťazstvo bola ponúknutá odmena 8000 korún a na ihrisku sa tak objavilo niekoľko známych tvárí z bratislavských paluboviek. "Iste, mysleli sme aj na peniaze," povedal Dano Bútor, ktorého tím Svázaný god, v ktorom hral aj s hráčom MBK Komárno Janom Šimom a jeho bratom Romanom, prehrával vo finále už 15:30, aby napokon dotiahol na rozdiel troch a prehral len 46:50. "Palubovka bola v poriadku, koše boli nízke, ale aspoň videli diváci množstvo smečov." Víťazom sa stalo družstvo New kids, ktoré bolo zložené z hráčov juniorky Interu na čele s Dušanom Živickým, ktorý v sezóne pravidelne nastupoval za mužov. Okrem neho hrali Peter Jurecký, Emo Jankech a rozohrávač Palo Zúzik, ktorý tiež neskrýval, že mysleli aj na finančnú odmenu: "Konkurencia okrem finálového zápasu však nebola vysoká." Syn doterajšieho asistenta mužov Interu odpovedal aj na to, prečo juniorský klub žlto-čiernych, ktorý skončil v základnej časti druhý, po finálovom turnaji napokon nedosiahol ani na medailu. "Jednoducho sa nedarilo. Turnaj bol vyrovnaný a my sme ani nehrali v najsilnejšom zložení." (per)