Po schválení zákona o fiškálnej decentralizácii bude mesto peniaze získavať z daní fyzických osôb. Mesto teda bude samo rozhodovať, či a koľko verejných umeleckých škôl si ponechá.
V súčasnosti v Bratislave existuje trinásť verejných, päť súkromných a jedna cirkevná umelecká škola. Z 13 000 žiakov bratislavských základných umeleckých škôl je 10 000 na verejných školách.
"Trinásť bratislavských verejných základných umeleckých škôl pravdepodobne rozpočet mesta dlhodobo neunesie. Asi by vznikla jedna mestská škola a súkromným by nikto nebránil. Na zriadenie súkromnej školy však treba priestory a pre žiakov to znamená opäť len zvýšené náklady," hovorí Anna Gondášová z Asociácie učiteľov hudby Slovenska.
Hovorca ministra financií Peter Papanek hovorí, že toto je v kompetencii mesta. "Nový systém financovania posilní samostatnosť a zodpovednosť samosprávy pri rozhodovaní o použití verejných zdrojov. Ak sa obec rozhodne, že efektívnejšie bude, aby mali päť škôl a majú dostatok peňazí, budú ich mať päť. Ak je však málo žiakov a efektívne bude mať len tri školy, tak zlúčia týchto päť škôl do troch."
Súkromné a cirkevné umelecké školy zostanú na rozdiel od verejných financované tak ako doteraz zo štátneho rozpočtu. Štátny tajomník ministerstva školstva František Tóth to vysvetľuje tým, že zriaďovateľom súkromných a cirkevných škôl nie je mesto, a teda by nemali byť platené z daní obyvateľov mesta. "Celkový objem peňazí, ktoré dostane mesto pre verejné umelecké školy, bude rovnaký ako doteraz," hovorí Tóth.
O tom, ako sa peniaze rozdelia, by rozhodovalo mesto. Zmena financovania v prípade schválenia zákona nebude rýchla. V prechodnom období troch rokov bude štát kryť minimálne 95 percent nákladov, ktoré dosiaľ školám poskytoval.
ELA NAHÁLKOVÁ