Kompa na rieke Morava tvorí hraničný priechod medzi Záhorskou Vsou a rakúskou obcou Angern.
FOTO TASR - ŠTEFAN PUŠKÁŠ
Záhorská Ves je najzápadnejšou obcou na území Slovenska. Od susedného Rakúska ju oddeľuje rieka Morava, za ktorou sú pohraničné obce Angern an der March (Congr) a Mannersdorf (Mangrštorf). Od roku 1950 bola na celom úseku hraníc s Rakúskom postavená prísne strážená železná opona a narušila sa tak predtým prirodzená spolupráca s rakúskymi obcami. Mladí ľudia odchádzali za prácou a niektorí, čo sa pokúšali ujsť do Rakúska, prišli o život. Zatiaľ čo v roku 1956 bol počet obyvateľov v Záhorskej Vsi 2560, v roku 2002 ich bolo už len 1560.
Po roku 1989 bola najdôležitejšou snaha o opätovné skontaktovanie sa s rakúskou obcou Angern. Vybudoval sa hraničný priechod, colnica (6. 5. 2001) a obnovila sa prevádzka kompy cez rieku Moravu. Cesta do Viedne tak trvá iba 30 až 40 minút.
Záhorská Ves má aj svojich slávnych rodákov. Opernú speváčku Luciu Poppovú či Leopolda Danihelsa, ktorý bol v roku 1993 zvolený za predsedu Svetového kongresu Slovákov.
Z prírodného hľadiska je zaujímavé celé okolie rieky Morava a hlavne chránená krajinná oblasť Záhorie. Napríklad v národnej prírodnej rezervácii Horný les (medzi Záhorskou Vsou a Vysokou pri Morave), kde asi 10 percent z celkovej rozlohy tvorí vodná plocha, sa vyskytujú ojedinelé vodné a močiarne druhy rastlín a živočíchov. PROKOP SLOVÁČEK
(Zdroj: www.zahorskaves.sk)
Moravská cyklotrasa
Vedie z Devína až do Vysokej pri Morave. Odtiaľ sa dá pokračovať do Záhorskej Vsi, kde sa môžete kompou prepraviť do Angernu, pokračovať ďalej po rakúskom území. Ďalšou možnosťou je z Vysokej pri Morave pokračovať na Moravu. Časť od sútoku riek Dunaj a Morava je už niekoľko rokov aj náučným chodníkom a má sa predĺžiť až takmer po sútok Moravy a Dyje.
Kompa Záhorská Ves - Angern
Turisti si v Záhorskej Vsi môžu vybrať, či pôjdu po svojich, alebo na bicykli Moravskou cyklotrasou smerom na Záhorie (prípadne až na Moravu), alebo sa v Záhorskej Vsi prepravia kompou. Tá je v prevádzke denne od 6.00 do 22.00, ale závisí od hladiny rieky Morava. Informácie sa dozviete na telefónnom čísle 0904 364 260 alebo 034 77 80 385
Cenník - dospelí 30 Sk, deti do 15 rokov zdarma, študenti a dôchodcovia 15 Sk, bicykel zdarma, motocykel 20 Sk, osobné auto (vrátane vodiča) 60 Sk, kočík zdarma, invalidný vozík zdarma
História
Záhorská Ves bola osídlená už v praveku. Jej existencia je doložená v listine z roku 1301. V roku 1310 bol majiteľom obce Jakub Jánoki. Bola to stará maďarská dedina, ktorá sa postupom času poslovenčila. V období feudalizmu to bola poddanská obec malackého panstva hradu Plaveč. V 16. storočí sa tu usadili chorvátski kolonisti. Od roku 1703 do roku 1711 vydrancovali dedinu cisárske vojská, úplne vyhorela. V 18. storočí sa dedina dostala do rúk Pálffyovcov, ktorí ju ovládali aj v 19. storočí. V celej svojej histórii mala významné zemepisné i obchodné postavenie. Prechádzala cez ňu cesta z významného Záhoria do Rakúska, Čiech a na Moravu.
Názov Záhorská Ves sa používa od roku 1948. Dovtedy sú zaznamenané názvy: 1301 - Magyarfalu, 1557 - Magyarfalw, 1773 Uherskawesz, 1786 - Uherská Ves, 1920 - Uhorská Ves pri Morave, 1927 - Uhorská Ves. Obyvateľov obce nazývali Uhran, Uhranka, Uhrané.