
storočia ju ľudovo volali Süsses Löchl (Sladký kútik). Svoju dnešnú podobu získala až na začiatku 20. storočia. DOROTA KRÁKOVÁ
FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Neoklasicistická budova Starej tržnice bola po rekonštrukcii znovu otvorená v decembri 1999. Koncom tohto roka ju čaká zmena - podľa štúdie bude v tržnici miesto pre služby a kaviarne či reštaurácie na terasách. Pred budovou budú stáť mobilné stánky s ovocím, zeleninou a suvenírmi, pódium na vystúpenia mladých skupín a zastávka pre malý turistický autobus.Veľkou Klobučníckou kedysi volali aj dnešnú Nedbalovu, bývalú Hummelovu ulicu. V stredoveku sa volala Židovská, lebo na tomto mieste bolo prvé geto. Po bitke pri Moháči, keď židovským utečencom nepovolili návrat do Prešporka, dostala ulica meno podľa výrobcov klobúkov, ktorí sa tu usídlili.Bratislavské kultúrne a informačné stredisko slúži hlavne turistom. Poskytuje informácie o meste a okolí, ubytovaní v rámci mesta, organizuje pešie sprievodcovské prehliadky po centre v trinástich jazykoch a tematické prechádzky historickým jadrom. Pre odvážlivcov BKIS-ka ponúka adrenalínový program - lezecké aktivity, rafting alebo potápanie. K dispozícii sú suveníry s bratislavskou tematikou, BKIS-ka tiež distribuuje lístky na mnohé kultúrne podujatia.Čas na golf? V úplných začiatkoch podá pomocnú ruku golfová škola na Klobučníckej 7, ktorá sa orientuje hlavne na začínajúcich hráčov. Tu sa golfisti majú možnosť oboznámiť s etiketou, pravidlami, technikou hry a základnými informáciami o hre. Absolvovanie kurzu neznamená žiadnu investíciu do výstroja, pretože počas školy klub poskytuje účastníkom základnú výbavu. Hrá sa v areáli na Kaštieľskej 4 v Bernolákove.Vedľa vinotéky už sedem rokov sídli galéria, pomenovaná podľa známeho barokového sochára Georga Raffaela Donnera. Špecializuje sa najmä na olejomaľby, sochy a šperky. Vystavené sú tu diela známych slovenských výtvarných umelcov: Jozef Kostka, Albín Brunovský, Emil Venkov, Martin Benka, Milan Paštéka, Ludwik Korkoš či Ladislav Guderna.
Otváracie hodiny: po - pia 10.00 - 13.00, 14.00 - 18.00, so 10.00 - 13.00
Na nároží neobarokového nájomného domu je umiestnená pamätná tabuľa. Pripomína, že v renesančnom záhradnom domčeku vo dvore sa v roku 1778 narodil Ján Nepomuk Hummel. Dom postavili v 17. storočí, v roku 1755 pristavili z dvoch strán otvorené schodiská ukončené loggiami. V roku 1937 pri príležitosti 100. výročia úmrtia skladateľa v ňom mesto zriadilo múzeum. Vchádza sa cez obchod s hudobninami. V budove bývalej banky, postavenej v roku 1912 na rohu Námestia SNP a Klobučníckej, dnes sídli Poľský inštitút. Okrem jazykových kurzov organizuje a podieľa sa na organizácii mnohých kultúrnych podujatí, súvisiacich s propagáciou poľskej kultúry na Slovensku. Do 30. júna pripravil Dni poľskej kultúry, ktorých súčasťou sú početné výstavy, prehliadky filmov, koncerty a divadelné predstavenia. Momentálne v Poľskom inštitúte vystavuje svetoznámy grafik a novinový ilustrátor Andrzej Dudziski. Spolupracoval s renomovanými periodikami ako The New York Times, The Washington Post, Time, Rolling Stone alebo Newsweek.
Otvorené: po - pia 10.00 - 17.00.
Vinotéka sv. Urbana na Klobučníckej 4 ponúka viac ako 600 druhov vín a produktov z vínnej révy z celého sveta. V rámci juniálesu sa tu každý utorkový večer predstavuje jeden z vínnych regiónov Slovenska s kolekciou odrodových vín ročníka 2003. Najbližšie, 29. júna, prí- du vinári Chowaniec a Krajčírovič zo Svätého Jura. Vľavo najvzácnejšia fľaška vinotéky, Chateau Petrus, ročník 1995, ohodnotený na neuveriteľných 108-tisíc slovenských korún.