Na Námestí SNP vyrástla ulička kontajnerov na separovaný odpad, ľudí zastavoval aj prezlečený maskot. Združenie Spoločnosť priateľov Zeme tak chce rozprúdiť diskusiu o efektívnejšom a ekologickejšom nakladaní s odpadmi. FOTO SME - PAVOL MAJER
Spoločnosť priateľov Zeme akciou v centre mesta odštartovala dlhodobú kampaň - Smerovanie k nulovému odpadu. "Naším cieľom je vychovať ľudí k predchádzaniu vzniku odpadov. Napríklad pri nákupoch môžu používať trvácne tašky, pokazené veci nevyhadzovať, ale opravovať. Keď už odpad vznikne, treba dbať na separovanie a recykláciu," vysvetľuje Radosav Plánička zo združenia.
Na Slovensku sú v porovnaní so západoeurópskymi krajinami rezervy v separácii či kompostovaní biologických odpadov.
Bratislava síce tento rok dostala peniaze na rozvoj separovania z Recyklačného fondu, ale problémom je slabšia informovanosť. "Žiadali sme magistrát o nejaké materiály, ktoré by sme na námestí distribuovali, ale žiadne nemali k dispozícii," hovorí Plánička.
V meste prednedávnom zrekonštruovali spaľovňu komunálnych odpadov za vyše dve miliardy. Aby sa peniaze vrátili, spaľovňa potrebuje neustály prísun odpadu. Tým je nepriamo blokovaný rozvoj separovaného zberu. "Kým sa nevrátia investície do spaľovne, pravdepodobne objem separovaného odpadu na úrovni európskeho štandardu nemôžeme očakávať," dodal Plánička.
Nulový odpad znamená, že na skládky a do spaľovní by putovalo len zanedbateľné percento odpadu. Myšlienku podporilo aj ministerstvo životného prostredia, zatiaľ však nemáme potrebné legislatívne opatrenia a podporné mechanizmy.
MARTIN KÓŇA