Jedným z problémov súčasných trhov je, že domácich pestovateľov a záhradkárov vytláča čoraz väčší počet stánkov, kde živnostníci predávajú ovocie a zeleninu z veľkoskladov. Sortiment ponuky sa tým stáva monotónny. Stánky a stoly od seba odlišujú len tváre predavačov. Najviac domácich pestovateľov sa na trhoch objavuje najmä koncom týždňa, v piatok a v sobotu - v centre najmä na trhu Žilinskej ulici a na Miletičovej.
Počas piatich rokov v Bratislave zanikli aspoň tri trhoviská a prednedávnom trh na Mlynarovičovej ulici zničil spolovice požiar.
Z dvadsiatich štyroch trhov je najznámejšie a najväčšie trhovisko na Miletičovej ulici. V dvesto dvadsiatich stánkoch predávajú ovocie a zeleninu, v dvesto ponúkajú priemyselný tovar, v štyridsiatich potraviny a v trinástich kvety. "V rámci jedného z európskych projektov sa boli na Miletičovej inšpirovať aj susedia z Rakúska. Snažia sa o vytvorenie trhoviska, ktoré by oživilo život v meste," povedala hovorkyňa Ružinova Anna Mihalčinová.
Zvláštne postavenie majú dve tržnice v centre mesta. S veľkými očakávaniami bola v centre pred piatimi rokmi otvorená Stará tržnica. Do jej rekonštrukcie investovalo mesto takmer 400 miliónov korún. Okrem bežnej ponuky zeleniny, ovocia či kvetov bola v jej podzemných priestoroch aj rybia reštaurácia, mäsiarstvo špecializované na divinu či predajňa syrov. Podzemie však po čase uzatvorili. Najviac ľudí využíva rýchle občerstvenie a ochutnávku vína na prízemí. Na to, že sú Bratislavčania nespokojní so sortimentom, ktorý Stará tržnica na Námestí SNP ponúka, upozornila aj anketa na webovej stránke magistrátu.
Súčasný nájomca, Stará tržnica, a. s., už dávnejšie žiada mesto, aby zmenilo nájomnú zmluvu. Zmeny by sa týkali práve sortimentu a dĺžky nájmu.
Ak by mesto súhlasilo, tržnica by zmenila charakter, stánky s predajom zeleniny a ovocia by sa vysunuli pred budovu, vo vnútri by zostali rôzne butiky, rýchle občerstvenie, malé predajne, v podzemí nájomca plánoval hudobný klub. Mesto však s otvorením nájomnej zmluvy ešte nepočíta.
(japa)