Dve betónové opachy tvoria kulisu zastávok na Patrónke. "Pätnásť rokov po revolúcii to tu stále vyzerá ako v Rusku," komentuje ich vzhľad dôchodkyňa Jarmila Bendlová. Práve na týchto zastávkach denne prestupuje pravdepodobne najviac cestujúcich, zastávku
tu má dvanásť liniek. Spoločnosť im robia asociálne pôsobiace osoby či bezdomovci, ktorých sem lákajú bufety s lacným alkoholom. Betónová stavba aj roky zdevastovaný podchod im ponúkajú dostatok možností na vykonanie potreby či zdriemnutie.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Zastávkové priestory a podchod pre peších na Patrónke sú v majetku a správe mesta. Hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová nám povedala, že o nejakej dramatickej situácii v súvislosti s Patrónkou nemá informácie a že niektorým cestujúcim môžu bufety prísť vhod. "Mesto počas pracovných dní zabezpečuje dvakrát denne a v sobotu jedenkrát čistenie zastávok aj podchodu. Toalety v podchode sú udržiavané v rovnakom režime. V letných mesiacoch, keď sa tu zdržiavajú návštevníci bufetov, sa priestory - zákutia, kde vykonávajú potrebu - chlórujú," hovorí Chudinová.
Podľa jej slov je najväčší problém v tom, že bufety ponúkajú aj alkohol. Faktom však je, že miesta bufetárom prenajíma magistrát.
Čo sa týka budúcnosti Patrónky, hovorkyňa povedala, že magistrát má informáciu o štúdii, ktorá by mala stavebne riešiť bufety a trošku zatraktívniť tieto priestory. "Do úvahy však pripadá aj možnosť, že by sa v týchto priestoroch ponechali len novinové stánky."
JANA PARKROVÁ