Hubertus Hohenlohe (1959) už dávno nerieši dilemu, či je populárnejší ako osobnosť, alebo ako fotograf. Syn princa Alfonsa von Hohenlohe je bohatý dedič, ale aj producent, režisér videoklipov a od roku 2001 aj fotograf.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Hubertus Hohenlohe na svojej fotografii Zipp down my Face.
Cestuje po svete a na digitáli zachytáva momentky, ktorými si získal uznanie i medzi profesionálmi. Pri fotografovaní však rozhodne nezabúda na svoju šľachtickú osobu. Na každej snímke zachytí vždy aj seba a keď sa mu do celkovej kompozície moderný "pseudoautoportrét" nehodí, vrhne na ňu aspoň kus svojho tieňa.
Sám tvrdí, že ide o snímky zo života. Nuž, podľa toho, aký kto ten život má. Nie každý sa pohybuje po najväčších blahobytných svetových metropolách, prezerá si výklady luxusných obchodov, polihuje na vychýrených plážach alebo vysedáva v módnych reštauráciách.
Treba však priznať, že fotografie Hubertusa Hohenloheho majú v sebe čosi navyše. Hoci ide o zinscenované, takmer pohľadnicové kompozície, zachytávajú ľudí 21. storočia s úsmevným, miestami s provokatívnym nadhľadom. Svoj od(b)raz síce umiestňuje na snímky s určitým narcizmom, ale zároveň sa mu tým darí vytvárať reálny i imaginárny svet. A v prospech autora hovorí aj to, že fotografie nikdy neretušuje a neupravuje, čo by pri digitálnom snímaní nebol žiaden problém.
V Danubiane vystavuje Hohenlohe 60 veľkorozmerných fotografií aj vďaka zakladateľovi múzea Gerardovi Meulensteenovi: "Hubertus pricestoval do Bratislavy a bol prekvapený veľkosťou múzea, jeho architektúrou a umiestnením. Výstava Enter my Universe do koncepcie Danubiany dokonale zapadá a ja som hrdý, že poznám Hubertusa Hohenloheho ako človeka a fotografa. Navyše má osobitý štýl a vlastné posolstvo."
Vzhľadom na pôvod fotografa sa nemusíme čudovať zoznamu osobností, ktoré okrem samotného princa poctili čunovskú galériu moderného umenia svojou účasťou na vernisáži. Filmový producent a Hohenloheho priateľ Eduard Oleschak pricestoval z Hollywoodu, ďalej prišli dizajnérka Connie Elvisová, speváčka Jade Daviesová, Clarissa Stadlerová, Karl Anton Goess-Saurau, Johannes Nostitz, Simona a Erich Grafovci - osobní tréneri Hohenloheho, štvornásobného účastníka olympijských hier v zjazdovom lyžovaní, a medzi hosťami sa mihol aj Karl Schwarzenberg.
Keďže v Maulensteen Art Museu Danubiana sa pri vernisáži podáva už "tradičné" pohostenie - poháre vína a minerálky dopĺňajú pagáče, bola prítomná smotánka viditeľne zaskočená. Príslušníci hornej vrstvy si to určite vynahradili neskôr pri večeri v úzkom kruhu.