"O priestor pred naším domom sa staral sused. Mali sme tam figovník, citrusy, ba aj malé rozárium. Keď však nad domom dorábali podkrovné byty a budovali výťah, robotníci si na tráve rozložili miešačku a cement. V súčasnosti je predzáhradka úplne zničená, namiesto rastlín tam ostala len hlina, piesok a burina," hovorí obyvateľka zo Zochovej č. 16. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
O predzáhradky pri panelákoch sa zvyčajne dobrovoľne starajú obyvatelia. Niekedy sa však pôda patriaca mestskej časti môže stať aj dôvodom susedských sporov.
Podľa slov vedúcej oddelenia nakladania s majetkom v mestskej časti Staré Mesto Malvíny Hakošovej pozemky pri panelákoch si nemôžu odkúpiť jednotlivci osobitne. Spôsob na odkúpenie však existuje. "Na schôdzi spoločenstva domu sa všetci vlastníci bytov musia spolu dohodnúť a svojím podpisom potvrdiť žiadosť o odpredaj priľahlého pozemku. Každý vlastník bude mať potom podľa veľkosti svojho bytu podiel na pozemku," vysvetľuje Hakošová. Návrh na predaj pozemkov, ktoré vlastní mestská časť, ešte musí schváliť miestne zastupiteľstvo a potom treba vyhotoviť toľko zmlúv, koľko je v dome vlastníkov. "Takže náklady na prevod pozemku sú niekedy vyššie ako samotný zisk z predaja," konštatuje Hakošová. Okrem odkúpenia sa dá pozemok pri dome od mestskej časti aj prenajať. Mestské časti však môžu byť v súvislosti s odpredajom tzv. predzáhradiek stratové. Jeden meter štvorcový sa totiž v Bratislave predáva podľa Zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov za jednotnú sumu 1500 korún.
V súčasnosti sa v Starom Meste pripravuje kompletná inventarizácia týchto priestorov, ktoré sa mestská časť snaží presunúť pod kompetencie VEPOS-u. Ak sa pripravovaný návrh schváli, bude sa o pozemky starať práve organizácia VEPOS, ktorá ich bude podľa svojich finančných možností a priorít zveľaďovať.
MARÍNA DOBOŠOVÁ