
Aj keď sú potkany považované za škodce a ich premnoženiu sa bránime deratizáciou, podľa odborníkov sú to pomerne inteligentné tvory. Belgickí vedci sa to chystajú otestovať. Veľké africké potkany by onedlho mali v Angole začať skúšobne vyhľadávať a označovať míny tak, že okolo nich vyryjú v zemi priehlbinu. Keďže aj 25-centimetrové potkany sú pomerne ľahké, pri našliapnutí im nehrozí explózia ako psom.
„V minulosti, najmä po roku 1989, sa ľudia na potkany sťažovali pravidelne, takmer každý týždeň,“ hovorí MUDr. Stanislav Duba, vedúci úseku deratizácie a dezinsekcie na Štátnom zdravotnom ústave hlavného mesta SR Bratislavy. „Ale za posledné tri-štyri roky sa situáciu podarilo stabilizovať.“
Pripustil však, že aj napriek preventívnej deratizácii (jedna sa práve dnes skončila) tu a tam dostávajú hlásenia o zvýšenom výskyte potkanov. „Zvyčajne ide len o lokálne premnoženie,“ spresnil.
Potkany vraj najčastejšie vidia obyvatelia Starého Mesta. Aj v druhom okrese sa občas premnožia. Často je ich viac aj v Petržalke, lebo nedisciplinovaní obyvatelia tu na čistotu a poriadok okolo kontajnerov a zberných nádob na domový odpad dbajú menej ako inde.
Prečo sa premnožia
Dôvody premnoženia bývajú rôzne. „Buď sa nedôsledne vykonala preventívna deratizácia, alebo sa v lokalite vyskytla odolnejšia či prefíkanejšia populácia potkanov,“ zhrnul niektoré z nich Stanislav Duba.
Firmy, ktoré deratizujú, zodpovedajú nielen za odborné položenie nástrah, ale i za kontrolu úspešnosti deratizácie. „Niekedy je to aj dôsledok miernej zimy – ako minulý rok,“ uviedla ďalší dôvod vedúca referátu životného prostredia na miestnom úrade v Novom Meste Miriam Kamhyieková. „Na jar sme museli dať viac návnad.“
Podľa nej by bolo lepšie, keby vyhláška umožňovala kontrolu deratizačných nástrah mestskými časťami. Veľká mestská časť, ako je Nové Mesto, dáva na deratizáciu každý rok 250 000 až 280 000 korún.
Jeden potkan na jedného obyvateľa
Pri bežnom výskyte pripadá podľa kvalifikovaných odhadov odborníkov z polovice deväťdesiatych rokov približne jeden potkan na jedného obyvateľa.
Dávid Žiak z Prírodovedeckej fakulty UK povedal, že v prirodzených podmienkach máva jeden potkan teritórium s rozlohou od 5 do 170 árov, ale v meste je to iné. Na jeden činžiak ich môže byť od niekoľkých desiatok do niekoľkých stoviek.
Za premnožené sa považujú, až keď ich vidíte pravidelne alebo celé skupinky. Vtedy by ste to mali ohlásiť buď na mestskom úrade, alebo priamo v Štátnom zdravotnom ústave, ktorý sídli na Ružinovskej 8, vedľa budovy polikliniky.
Pravidelné deratizácie
Mesto sa ich premnoženiu aktívne bráni. Už vyše osem rokov na jar a na jeseň v tom istom čase všetky mestské časti zabezpečujú pravidelnú preventívnu deratizáciu.
Nástrahy kladú špecializované odborné firmy na jar od 15. marca do 31. mája a na jeseň od 25. septembra do 20. novembra na objednávku mestskej časti. V týchto dňoch by mali byť nástrahy nielen na všetkých verejných priestranstvách a v budovách, ktoré majú mestské časti v správe, ale aj vo firemných skladoch a v potravinárskych a farmaceutických prevádzkach, zdravotníckych zariadeniach, školách a tiež bytových domoch. V tom istom čase na výzvu mestských častí deratizujú aj vodárne a kanalizácie.
„Z hľadiska populácie potkanov v meste deratizácia v súkromných rodinných domoch nie je podstatná,“ povedal S. Duba. Dodal však, že aj ich obyvatelia by v prípade potreby mali osloviť radšej odborníkov. Služba vraj nie je drahá.
Ak sa predsa len rozhodnú urobiť to sami, môžu si nástrahy kúpiť v drogériách. Ale potom musia presne dodržiavať návod a zdravotno-bezpečnostné pokyny.
Ako sa brániť pred potkanmi:
- zatvárať prízemné okná a dvere;
- oplechovať spodnú časť dverí;
- prízemné okenné otvory zabezpečiť silnými drôtenými mriežkami;
- aj do odkvapov dať mriežku;
- nevylievať zvyšky kuchynskej stravy do záchodov, ani v činžiakoch, lebo potkany sú schopné potrubím vyliezť aj na vyššie poschodia;
- zatvárať veká na odpadkoch;
- udržiavať čistotu a poriadok okolo nádob na domový odpad;
- kanalizačné mriežky zaisťovať západkami a podlahové vpusty aj v kúpeľniach by mali mať ťažké kryty;
- v okolí domov vyrúbať kroviny;
- nevytvárať skládky v blízkosti domov, riadené skládky a hnojiská súvisle oplotiť betónovým plotom za- pusteným hlboko do zeme.