Okolie chránenej rezervácie Šúr pri Svätom Jure v sobotu čistili dobrovoľníci spolu s deťmi z detského domova v Bernolákove. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Pri chránenej prírodnej rezervácii Šúr v Svätom Jure sa v sobotu ráno zišli nadšenci, ktorí sa chystali stráviť deň zbieraním odpadkov a čistením lesa. Asociácia priemyslu a ochrany prírody s partnermi usporiadala ekodeň, aby tak aspoň trochu pomohla odstrániť odpadky a vyčistiť okolie vzácneho jelšového lesa, ktorý je európskou raritou.
"Lokalita Šúr s piatym stupňom ochrany má veľký význam, ale pritom je absolútne zakonzervovaná. Nikto by sa totiž nemal pohybovať mimo vyznačeného chodníka, ale keďže tu taký chodník nie je, chodia sem všetci a šikovne sa tak zbavujú odpadkov," myslí si starostka Vajnôr Anna Zemanová.
Skôr ako sa dobrovoľníci spolu s deťmi z detského domova v Bernolákove rozbehli do lesa, dostali gumené rukavice a veľké igelitové vrecia. A potom sa už nestačili čudovať, čo všetko si dokážu necitliví obyvatelia bez výčitiek svedomia "odložiť" v lese. Sklo, obkladačky, hrdzavá pílka, ale aj televízor, práčka či chladnička. To všetko sa opatrne vynášalo z lesa von. "Za pätnásť sekúnd som nazbieral plné vedro odpadkov. Boli tam aj plechovky. Je to hnusné," pohoršoval sa malý Juraj Vlček.
Pri Šúre, v lokalite Panónky háj, kedysi žili aj vzácne živočíchy, ktoré však postupne vyhynuli. Pre svoju existenciu totiž potrebovali čistú vodu a plastové fľaše či domáce spotrebiče im život nijako neuľahčili.
"Chceme upozorniť, že existuje chránená prírodná rezervácia a pásmo, kde nám veľa ľudí z Bratislavy prináša veci, ktoré do prírody nepatria. Pokiaľ nezačneme s prevenciou a pokutovaním, ničenie prírody sa nikdy neskončí," povedal rozčarovaný primátor Svätého Jura Alexander Achberger.
Pezinské tehelene už druhý raz podporili ekologické aktivity vo svojom okolí bezplatným uložením odpadu, ktorý prebrali za symbolickú jednu korunu. Išlo pritom o šesť plných nákladných automobilov. Odstránenie ich obsahu by inak stálo asi päťdesiattisíc korún.
MARÍNA DOBOŠOVÁ