Deti v piatok dohovárali vodičom, ktorí v aute počas jazdy telefonovali. Telefonisti sa obišli bez pokuty, inokedy im však policajti môžu dať pokutu až dvetisíc korún. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
V piatok na cestách v meste vodičov spolu s dopravnými policajtmi zastavovali aj deti základných škôl. "Zameriavame sa na vodičov, ktorí počas jazdy držia v ruke mobil a telefonujú. Myslím si, že je to dobrá akcia, prinútime ich rozmýšľať. Môj otec v aute telefonuje so slúchadlami," hovorí šiestak Michal Slezák. "Môj ocino väčšinou píše esemesky pri semaforoch, ale tiež má hands free sadu," pridal sa spolužiak Marek. Podľa skúseností detí telefonoval za volantom asi každý desiaty vodič.
Vodiči, ktorých zastavili zmiešané policajno-detské hliadky na Nábreží gen. L. Svobodu, pri Iuvente či na Vajnorskej, pokuty nedostávali. Deti im len dohovorili. Normálne však môžu dostať pokutu až dvetisíc korún. "Vodiči môžu pri telefonovaní používať len jednu ruku, a sú menej pozorní. Deti sú zasa podľa štatistík častými obeťami dopravných nehôd. Po takomto upozornení si možno vodiči viac vstúpia do svedomia," hovorí jeden z organizátorov akcie Miloš Kráľ.
Podľa slov krajskej policajnej hovorkyne Silvie Mihálikovej je problém s telefonovaním za volantom v Bratislave výraznejší ako v iných častiach Slovenska. Policajti špeciálne záťahy proti vodičom s mobilmi nerobia, piatková akcia bola pravdepodobne prvou v meste.
"V štatistikách nemáme, koľko nehôd spôsobí telefonovanie, vodiči sa totiž k tomu nepriznajú. Dá sa však súhlasiť s deťmi, že mobil používa v aute každý desiaty vodič. Ja si to celkom dobre neviem predstaviť, keď som v aute, musím oboma rukami držať volant," so smiechom hovorí Miháliková. (mk)