"Ide o najzraniteľnejšiu časť Slavína. Oplechovanie často narušia blesky. Potom sa medzi kamenný obklad a plechovú časť dostane voda a vytláča ju. Keby sme tieto poškodenia neopravovali, mohol by napríklad pád plechovej platne zraniť niektorého z návštevníkov pamätníka," hovorí riaditeľ Pamingu Cyril Vaňo.
Okrem toho sa počas kontroly zistilo, že sa predralo fixné lanko, pomocou ktorého sa horolezci pri rekonštrukčných prácach šplhajú hore. Preto na začiatku prác museli pomocou luku a šípov vystreliť hore najprv rybársky vlasec a potom lano. Horolezci potom upevnili na vrchole nový systém, ktorý by mal vydržať minimálne ďalších desať rokov. Kontroly sa vykonávajú každé dva až štyri roky. "Keď je tuhá zima alebo veľa búrok, kontrolujeme stav Slavína aj každý rok," vysvetľuje Vaňo.
Takmer štyridsaťmetrový monument postavili v 60-tych rokoch minulého storočia, v jeho okolí je pochovaných takmer sedemtisíc sovietskych vojakov. V posledných rokoch prešiel Slavín generálkou, ktorú ukončili vlani. Špeciálnymi príchytkami upevnili kamenné tabule na pylóne, okrem toho museli sanovať celé podzemie. Terasa totiž nebola zaizolovaná a dažďová voda rokmi odplavila vápenaté zložky betónového podkladu. "Teraz je už Slavín v poriadku, najbližších dvadsať až tridsať rokov sa na pamätníku budú robiť len drobné udržiavacie práce," dodal Vaňo.