Skvelý americký tenista dvadsiatych rokov minulého storočia W. T. Tilden bol už počas úspešnej hráčskej kariéry aj uznávaným teoretikom. Jeho články vychádzali aj u nás a prispievali k popularizácii tenisu. Svoju filozofiu vyjadril Američan aj takto: "Tenis vyhovuje takmer všestranne. Je vhodným k vybíjaniu nadbytočnej fyzickej energie, obveseľuje a je zdrojom duševného i telesného osvieženia. Morálna stránka povahy je zušľachťovaná, pretože prvým zákonom tenisovým je, že každý hráč musí byť dobrým sportsmannom a rodeným gentlemannom."
Neskvelé sudcovanie
Aj v bratislavských tenisových kruhoch sa snažili inteligentní aktéri hry napĺňať Tildenovu charakteristiku, no v zápasoch to často "škrípalo" v rozhodcovskom priestore. Zo správy zo zájazdu bratislavského LTK na Moravu sa dozvedáme, že v zápase proti SK Přerov v júni 1924 (7:8) "bolo privítanie i pohostenie skvelé, ihrisko polohou a rozmermi menej skvelé a sudcovanie už úplne neskvelé. Sudca môže prehliadnuť neurčitú čiarovú loptu, ale nedá sa pochopiť, ako možno vyhlásiť za auty celý rad rozhodujúcich lôpt, ktoré sú 5 až 15 centimetrov vnútri ihriska. Podobné sudcovanie, ktorého sa zúčastňuje aj obecenstvo, nemôže prispieť k zvýšeniu úrovne hry a za podobných okolností dobyté víťazstvo nemôže tešiť ani víťaza, ak má v sebe viac športového cítenia."
Nedbálkove výborné výkony
Hubáček, Klika, Hochmann, Lederer, Nedbálek, Nebeská, Salamonová, Pleskottová - to boli mená najlepších bratislavských tenistov polovice dvadsiatych rokov, ku ktorým rýchlo pribúdali nové talenty.
V roku 1925 usporiadal LTK Bratislava medzinárodný turnaj na domácich dvorcoch s účasťou kvalitných hráčov. Vydarené podujatie napriek dažďu v posledný hrací deň podčiarkli výborné výkony bratislavských tenistov. Talentovaný Nedbálek sa prebojoval do finále dvojhry a v ňom potrápil víťaza Gottlieba z Brna, keď v semifinále dokázal zvíťaziť nad Viedenčanom Schafferom a dostal sa aj do finále mužskej štvorhry.
V roku 1926 zorganizoval LTK po prvýkrát na svojich dvorcoch turnaj, ktorý sa od roku 1923 hrával v Piešťanoch. Po otvorení klubových priestorov to bol ďalší úspech bratislavského klubu. V najlepšom svetle z domácich hráčov sa predstavili Salamonová v dvojhre a Nedbálek vo štvorhre mužov. Referát z finále štvorhry konštatoval: "Nádherný a urputný boj bol v rozhodujúcom štvrtom sete, ktorý brilantne hrajúca dvojica Menzel, Nedbálek vyhrala 8:6. Piaty set za stavu 2:2, keď už nebolo dobre vidieť, Soyka, Klein vzdali."
Nedbálek sa dočkal víťazstva vo dvojhre v roku 1927, keď vo finále turnaja porazil Klima z PTE Bratislava, pričom ženská dvojhra bola čisto v réžii PTE, keď sa víťazkou stala Korotvičková. Pre bratislavský tenis bolo dobrým znamením, že sa začali presadzovať ďalšie nové tváre na kurtoch, ktoré udržiavali krok aj so zahraničnými súpermi.
Autor: IGOR MACHAJDÍK(Pripravujeme v spolupráci s Múzeom telesnej kultúry v SR)