Verejnosti včera predstavili ďalšiu časť Cyklotrónového centra v Karlovej Vsi, výrobňu rádiofarmák. V centre sa budú z rádioaktívnych materiálov pripravovať preparáty, ktoré slúžia na diagnostiku onkologických, srdcovo-cievnych a urologických chorôb.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Pacientovi ich vstreknú do žily, a na tomografe sa ukáže, kde v tele je zdroj problémov. "Je to rýchla metóda a relatívne málo zaťažuje organizmus. Ročne by sme mohli obslúžiť aj šesťtisíc pacientov, závisí to však aj od zdravotných poisťovní. Priemerná cena vyšetrenia v Európe je asi tisíc eur," hovorí riaditeľ centra Peter Kováč.
Už vo februári sme otvorili laboratórium, ktoré bude slúžiť na rozvoj vedy a nových technológií. Do konca septembra by mali dostavať zdravotnícku časť s tomografmi. "Samotná výroba začne, keď získame všetky potrebné zdravotnícke povolenia niekedy koncom roka. Potom bude nasledovať testovanie, prví pacienti by mali prísť v polovici budúceho roka," hovorí Kováč.
Podobné komplexné cyklotrónové centrá sú najbližšie v Berlíne či Varšave, rádiofarmaká sa vyrábajú aj v Čechách a Rakúsku. Karloveské centrum je v našej krajine prvé a nadlho jediné. Bude obsluhovať hlavne chorých z okolia Bratislavy, ale aj z celého Slovenska či blízkych regiónov Maďarska.
Výstavba výrobne rádiofarmák si vyžiadala 1,2 miliardy korún, celé centrum bude stáť 5,9 miliardy korún. Približne 94 percent peňazí pochádza z deblokácií ruského dlhu, zvyšok ide zo štátneho rozpočtu a zo zdrojov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu vo Viedni. Podľa pôvodných plánov malo byť centrum dostavané už vlani v decembri. (mk)