Zámer Auparku zastavať parkovisko pri Sade Janka Kráľa dvadsaťposchodovou budovou vyvolal viaceré reakcie. Mestská časť Petržalka ako prvá zverejnila svoje negatívne stanovisko. "Podporujeme stanovisko mestskej časti a starostu Vladimíra Bajana. Aj existujúca stavba Auparku už na sad vplýva negatívne, preto sa treba brániť pribudnutiu ďalšej - navyše výškovej budovy v jeho tesnej blízkosti," hovorí Katarína Šimončičová z Mestského výboru Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny. Dodáva, že sadu škodí permanentné umelé osvetlenie, hluk a ohrozila by ho aj opätovná zvýšená koncentrácia dopravy v jeho tesnej blízkosti.
Reakcie obyvateľov Petržalky na zámer Auparku sú podľa hovorkyne mestskej časti rôzne. "Viacerí sú proti tomu, aby na parkovisku vyrástla ďalšia budova. Ale stretávame sa aj s názorom, že rozšírenie Auparku Petržalke len pomôže k dotvoreniu obrazu modernej mestskej časti či k vytváraniu nových pracovných príležitostí," povedala Milka Podmajerská.
Mestská časť plánovala osloviť aj primátora Andreja Ďurkovského, aby podporil jej snahu zabrániť Auparku v ďalšej výstavbe.
"Pozemky mestské zastupiteľstvo odpredalo za cenu 2500 Sk/m
2 , celkom za vyše 36 miliónov. V územnom pláne mesta je táto lokalita označená ako územie pre občiansku vybavenosť," hovorí Milan Vajda, hovorca primátora. Umiestnenie obchodov, bytov či služieb nie je teda v tejto lokalite v rozpore s územným plánom mesta. Dodal, že pre záväzné stanovisko samosprávy mesta bude dôležité stanovisko samosprávy mestskej časti. Primátor sa zatiaľ vyjadril len v tom zmysle, že mesto nepovolí žiadnu zástavbu v samotnom sade. Spoločnosť Aupark na rozvírenú hladinu okolo svojho stavebného zámeru už skoro mesiac nereaguje. "Projekt je ešte v štádiu prípravy a zatiaľ sa k nemu vyjadrovať nebudeme," zopakoval za spoločnosť Aupark jej hovorca Ivan Garčár.
Spoločnosť Aupark plánuje rozšíriť svoje existujúce obchodné priestory na Einsteinovej ulici, v pláne je vybudovanie dvadsaťposchodovej administratívnej a obytnej budovy vrátane parkovacích garáží v suteréne a rozšírenie obchodnej pasáže na úrovni 1. a 2. poschodia. Výstavba je navrhnutá na území parkoviska v dotyku Nového mosta a Sadu Janka Kráľa.
JANA PARKROVÁ
Starostlivosť o zeleň na území parku zverilo mesto do správy mestskej časti Petržalka v roku 1992. "Každoročne do údržby, tvorby a ochrany zelene investujeme, minulý rok to bolo napríklad vyše 8 miliónov korún," hovorí Milka Podmajerská, hovorkyňa mestskej časti. Prostriedky sa použili na odburinenie kríkov, kosenie, orezy kríkov a stromov, výsadbu kvetinových záhonov, ale aj výsadbu nových stromov. Ďalších 500-tisíc mestská časť uvoľnila na polievanie kríkov, trávnikov a stromov. "Veľkú pozornosť venujeme odbornej údržbe stromov v parku. V čase vegetačného pokoja boli odborne ošetrené dominantné platany, ktorých vek sa odhaduje na 250 rokov, a ostatné solitérne stromy. "Z drevín odstránili suché a poškodené konáre, ktoré mohli bezprostredne ohrozovať návštevníkov parku a minulý rok vyrúbali desať suchých a odumretých stromov. "Pretože areál parku je evidovaný v ústrednom zozname kultúrnych pamiatok, o výrube stromov sme informovali Mestský ústav ochrany pamiatok, Štátnu ochranu prírody SR, Krajský pamiatkový úrad Bratislava a Mestský výbor Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny."
V rámci údržby parku každoročne mestská časť zabezpečuje postrek pagaštanov proti ploskáčikovi pagaštanovému a minulý rok aj postrek proti škodcovi na lipe malolistej, ktorý sa vyskytoval vo veľkých kolóniách na kmeňoch stromov.
Na jar bola v okrajových zónach parku zrealizovaná dosadba krovín, ktoré by mali vytvárať bariéru proti hluku a emisiám z blízkych ciest.
Čo sa týka budúcnosti sadu, mestská časť uvažuje aj o oplotení areálu a jeho uzatváraní v nočných hodinách. (japa)