
Neplatené pohrebné miesta označujú nálepkou. Po Sviatku všetkých svätých ostala však väčšina náhrobkov bez „ozdoby“. FOTO SME - PAVOL MAJER
Za prepožičanie hrobového miesta musí záujemca zaplatiť na 10 rokov dopredu, čo je priemerný čas tlenia pozostatkov. Urýchliť a zefektívniť proces rušenia neplatených pohrebných miest by podľa riaditeľa organizácie Marianum pohrebníctvo mesta Bratislavy Miloslava Hrádeka mala v januári prijatá novela o správe a prevádzkovaní cintorínov v hlavnom meste. Novela predlžuje lehotu, v ktorej prevádzkovateľ musí upozorniť na zánik prepožičania miesta z dvoch mesiacov na 12 týždňov. Kým však podľa pôvodného nariadenia musel správca po tejto lehote čakať dva roky, v súčasnosti po uplynutí 6 týždňov, určených na prípadné odstránenie príslušenstva hrobu, sa môže pohrebné miesto zrušiť. M. Hrádek povedal, že ak nie je známa adresa pozostalých, pohrebníctvo upozorní na zánik miesta na vývesných tabuliach na cintorínoch alebo označí hrob špeciálnou nálepkou.
Ak pozostalí nezareagujú, veci z hrobového miesta uložia v depozite a po roku prepadnú v prospech štátu. Tento postup sa nevzťahuje na historické a kultúrne pamiatky.
Novela skrátila aj čas uchovávania obrazovej dokumentácie a záznamov o zrušených hroboch na tri roky, pôvodné nariadenie zaväzovalo prevádzkovateľa archivovať dokumentáciu až do zániku cintorína. Poplatok za pohrebné miesto na rok sa pohybuje v závislosti od cintorína a polohy miesta na ňom od 100 do 300 korún. (mg)