ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL MAJER
Kanalizácia v historickom jadre Starého Mesta "dáva o sebe vedieť" nepríjemným zápachom najmä počas letných dní a po dlhšom ďaždivom období, keď sa uličné vpuste upchávajú. Smrad obťažuje domácich, turistov aj návštevníkov posedávajúcich na letných terasách kaviarní a reštaurácií. Preniká aj do interiérov, so zápachom z kanalizácie na Strakovej ulici bojuje často napríklad aj kino Mladosť. "K zvýšenej intenzite zápachu z kanalizácie dochádza pri zmene tlaku vzduchu. Je to prirodzený jav, ktorý si uvedomujú v centre mesta intenzívnejšie návštevníci terás reštaurácií v blízkosti kanalizačných šácht, ktorých je práve v tejto časti mesta veľa, nakoľko je tu vysoká hustota obytných domov a reštauračných zariadení," hovorí Jana Štulajterová, hovorkyňa Bratislavskej vodárenskej spoločnosti. Dodáva, že problémy na Strakovej ulici spôsobuje aj zapchatie uličnej vpusti na krajnici cesty. "Tá patrí do kompetencie mestskej časti a jej čistenie si u nás objednáva."
Vodárenská spoločnosť zabezpečuje pravidelnú údržbu kanalizácie v mestskej časti Staré Mesto dvakrát ročne - pred a po skončení turistickej sezóny. Kanalizáciu čistia a preplachujú. Preplachovanie by malo likvidovať nánosy a tým aj nežiaduci zápach, ktorý sa z kanalizácie šíri. Problémy však môžu spôsobovať aj nedostatky v kanalizačných prípojkách. "Pri havarijných stavoch poskytujeme ich majiteľom poradenskú činnosť, alebo za úhradu odstraňujeme poruchy, aby sa zabezpečil odtok odpadových vôd," povedal Jozef Žák z Bratislavskej vodárenskej spoločnosti.
Kanalizáciu v Starom Meste začali budovať v roku 1906 postupne v nadväznosti na potreby mesta. Jej rekonštrukciu zabezpečuje Bratislavská vodárenská spoločnosť. "Od roku 1991 sme celú kanalizačnú sieť v historickom jadre mesta rekonštruovali postupne od Panskej ulice po Hviezdoslavovo námestie. Práce prebiehali súbežne s opravami dlažby ulíc," hovorí Štulajterová. V mestskej časti Staré Mesto za posledné dva roky investovala vodárenská spoločnosť 60 miliónov korún, najnákladnejšou bola rekonštrukcia kanalizácie na Mudroňovej ulici.
Odpadové vody zo Starého Mesta sa odvádzajú do Ústrednej čistiarne odpadových vôd vo Vrakuni, ktorá je podľa slov hovorkyne vodárenskej spoločnosti kvalitatívne aj kapacitne vyhovujúca.
Anketa
Trápi vás smrad z kanálov? Pokladáte ho za prirodzený jav? Pýtali sme sa Bratislavčanov.
SYLVIA JURÁŠOVÁ : "Kanály v Bratislave smrdia, ale z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že rovnaký smrad z kanalizácie je aj v historickom centre Ríma či Lisabonu. Myslím, že to spôsobuje "historická" kanalizačná sieť."
JANA MICHALOVÁ: "Ja zápach okolo kanálov vôbec nepokladám za prirodzený jav. Skôr za jav absolútnej neschopnosti zodpovedných ľudí riešiť problém. Nechce sa mi veriť, že vo svete neexistuje spôsob a technológia, ako starú kanalizáciu rekonštruovať tak, aby nesmrdela. Čo však pokladám za prirodzené, je nahrádzať neschopných schopnými a nefunkčné za funkčné."
MILOŠ BEŇO : "V lete je smrad z kanálov v centre mesta hrozný. Ja to cítim najmä na Michalskej ulici, preto sa čudujem ľuďom, ktorí tam napriek horúčave a zápachu vydržia sedieť a jesť. Fakt ich ľutujem."
PETER MELICHER : "Smrad z kanalizácie ma veľmi netrápi. Fakt je, že občas cítim kanál najmä na Františkánskom námestí a v uliciach historického jadra. Za väčší problém však považujem, ak sa kanály v daždivom počasí zapchávajú a v ich okolí sa tvoria obrovské mláky, ktoré niekedy nemáte kadiaľ obísť. Bývam pod vinohradmi a silný dážď z nich zmýva zeminu. Vzápätí bahno zapchá všetky kanály na ulici tak, že sa na niekoľko hodín zmení na rieku."
ALICA KUTLÍKOVÁ : "Považujem to za kolorit mesta. Vždy, keď sa vrátim po dovolenke do Bratislavy a zacítim tú "vôňu", viem, že som už doma."