Podarená kráľovská rodinka v Kaplnke v podaní študentov tretieho ročníka herectva. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
V rámci Poľských dní uviedlo divadlo Kaplnka pri VŠMU reprízu inscenácie Witolda Gombrowicza Yvonna, princezná burgunská. Ročníkové predstavenie 3. ročníka herectva v réžii Maji Hriešikovej je tragikomickou absurdnou hrou, ktorá - hoci má všetky atribúty príbehu na dobrú noc, má od neho ďaleko.
Rozmarný Filip požiada o ruku jednoduchú dievčinu, no prichádza šok - jediným dôvodom na tento čin je to, že mu Yvonna neuveriteľne lezie na nervy. A nečudo, veď ani budúca princezná nie je taká, aká by mala byť - nemá, bojazlivá.
"Je to klasicky písaná hra, ale charaktery sú štylizované, miestami sú to až karikatúry," tvrdí režisérka. Úplne nanovo preložený text sa nemenil, tvorcovia iba zdôraznili jeho význam s prechodom do súčasnosti. "Rozprávka sa mení na horor. Obrat ponúka veľa možností, herecky aj výtvarne," opisuje Hriešiková.
Tvárou v tvár zvláštnej Yvonne (Judita Laxová) vyvoláva jej čudnosť vo všetkých agresivitu. Nevedomky nastavuje celému dvoru zrkadlo, odkrýva staré hriechy a utajované obavy kráľa i kráľovnej (Štefan Martinovič a Eva Kerekesová). Znáša týranie zdegenerovanej vrchnosti i sluhov a postupne sa stáva hračkou v ich rukách. "Narážky na neustále útoky voči slabším alebo odlišným boli aktuálne v čase vzniku hry, ale sú naliehavé i dnes," upozorňuje režisérka. Trend drsnosti jazyka tu nahrádza drsnosť konania. "Je to silná hra. Gombrovicz v nej ukazuje zlo paradoxne, krásnym spôsobom. Dívame sa na všetko cez neho samotného, stávame sa svedkami vzniku zla a toho, aké ľahké je ho v spoločnosti obhájiť."
K celkovej atmosfére citovej otupenosti prispieva aj účelovo neprívetivá scéna Katalin Bujnovej hlavne z plastu. Ako svoju diplomovú prácu vytvorila k inscenácii aj prepracované kostýmy, kombinujúce svet rozprávky a mrazivej reality. A tak sa na mužných telách Stana Staška a Michala Kubovčíka, dvorných dám, ocitnú nafúkané šifónové krinolíny, alebo úplne zahalia zákernú Táňu Pauhofovú (dráb Cyril) do militantnej uniformy.
Rozbitie klasickej pravidelnosti v rolách, ale aj prekvapujúci text prispeli k uvoľneniu fantázie. "Vlani sme robili realizmus, ale aj Shakespeara či Moli`era. No a zrazu sa mohli všetci vyblázniť a dokonca sa to cenilo!" tlmočila údiv hercov.
Hru napísal Gombrowicz v roku 1934 pred útekom do Argentíny. V mladosti pracoval na súde, kde často prichádzal do styku so zločincami aj s obeťami, a ako píše vo svojom Denníku, veľakrát medzi nimi nenachádzal veľký rozdiel. Na Slovensku zatiaľ nebol preložený, v Čechách vyšli jeho romány Ferdydurke, Pornografia a Kozmos.
Najbližšie Kaplnka Yvonnu, princeznú burgunskú, uvedie vo štvrtok 17. júna o 19.00.
DOROTA KRÁKOVÁ