Posledná premiéra SND v tejto sezóne - Händlova baroková opera Alcina na invenčnej scéne Zuzany Gilhuusovej. FOTO - ARCHÍV
"Dúfam, že sa nám podarilo dať Bratislave okrem Bratislavských hudobných slávností aj festival, ktorý bude pohľadom na súčasnú režijnú a dramatickú tvorbu," povedal o novom Medzinárodnom festivale hudobného divadla riaditeľ Opery Slovenského národného divadla Marián Chudovský.
Festival sa začína zajtra a počas deviatich večerov má ponúknuť tie najlepšie predstavenia popredných scén stredoeurópskeho regiónu. Okrem domácej Opery a Baletu sa v Bratislave predstaví Opera Národního divadla Praha, Janáčkova opera Národního divadla v Brne a Neue Oper Wien. Podľa Chudovského uvedú tituly, ktoré sa na pôde SND ocitnú raz za päťdesiat rokov.
Baroková Alcina na invenčnej scéne
Slovenské národné divadlo zaháji prvý večer Händlovou "najfrancúzskejšou" barokovou operou Alcina. Svetové scény ju po rokoch nevšímavosti vytiahli na výslnie. "Baroková opera v každom veľkom opernom dome je niečo výnimočné. Sú to veľké nároky na celý súbor, je to očista, intenzívna práca na detailoch," tvrdí dirigent Jaroslav Kyzlink.
Operu, ktorá v origináli trvá takmer tri a pol hodiny, realizačný tím skrátil a naštudoval v typicky barokovom - malom obsadení. Pre režisérku Zuzanu Gilhuusovú bolo najzaujímavejšie stvárniť konflikt medzi ilúziou a realitou, ktorých nositeľkami sú Alcina (Petra Nôtová) a Bradamante (Denisa Šlepkovská). Veľmi výrazne si napomohla aj vytvorením invenčnej scény a kostýmami.
Keď je opera góóól!
Existuje súčasná, moderná opera, o ktorú je v Opere Národního divadla Praha od premiéry 8. apríla neuveriteľný záujem. Je stále vypredaná. "Opera Nagano vznikla v kamennom divadle a má v ňom rovnaký úspech ako Mozartove opery. Nič lepšie sme do Bratislavy priniesť nemohli," povedal na margo výberu z repertoáru divadla riaditeľ Daniel Dvořák.
Prvá česká národná scéna priniesla na festival Janáčkove Výlety pána Broučka a Smolkove a Dušekove Nagano. Súčasná dramatika sa podľa Dvořáka zaoberá prevažne sledovaním vyšinutého jedinca. Aj keď v prípade Broučka je vyšinutie spôsobené deviatimi pivami. A tiež nie je nepochopiteľné, že sa zaoberá novodobými mýtmi. Jedným z nich sú športovci v Nagane, konkrétne českí hokejisti.
Allegro rozpolteného muža
Neue Oper Wien, ktorá je alternatívou k viedenským kamenným divadlám, prichádza do Bratislavy s operou mladého Rakúšana Wolframa Wagnera Konečne koniec. "V našej opere uvádzame hlavne svetové premiéry nových diel. Vždy hľadáme novú cestu interpretácie a tým, že nemáme vlastnú scénu, vyberáme si scénu pre konkrétne dielo," vysvetľuje intendant divadla Walter Kober.
Konečne koniec je opera balansujúca medzi groteskou a tragédiou o konečnom účtovaní z pera významného dramatika Petra Turriniho. Wagner z predlohy urobil dômyselnú koláž džezu a historických hudobných citátov. Allegro posledných chvíľ úspešného, no unaveného a rozpolteného muža.
Opera, ktorá nemá dej
Je ňou posledné dielo jedného z najväčších tvorcov opery 20. storočia Leoša Janáčka. Epizódy z mŕtveho domu sú inšpirované Dostojevského zážitkami z cárskeho väzenia.
"Opera je celá založená na rozprávaní životných príbehov väzňov. Najväčším Kaločovým vkladom je, že sa podarilo logicky vytvoriť všetky javiskové situácie. Nevidno žiaden kŕč," tvrdí dirigent Milan Kaňák.
Janáčkova Opera Národního divadla v Brne dielo predstaví v réžii Zdenka Kaloča.
MILADA ČECHOVÁ
Medzinárodný festival hudobného divadla Bratislava
* G. F. Händel: Alcina, Opera SND, 4. jún
* W. Wagner: Konečne koniec, Neue Oper Wien, 5. jún
* B. Bartók: Drvený princ, Hrad kniežaťa Modrofúza, Balet a Opera SND, 7. jún
* L. Janáček: Výlety pána Broučka, Opera Národního divadla Praha, 8. jún
* M. Smolka: Nagano, Opera Národního divadla Praha, 9. jún
* L. Janáček: Z mŕtveho domu, Opera Národního divadla v Brne, 10. jún
* G. Verdi: Don Carlos, Opera SND, 11. jún
* A. Chačaturjan: Spartakus, Balet SND, 12. jún
Všetky predstavenia sa začínajú o 19.00. Vstupenky sú v predaji v pokladni SND a nákupných centrách Polus a Aupark.