SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Daša Čejková Alfa samec

Dovŕšil som tridsiaty rok svojho života. Podľa niektorých príručiek je muž v tomto veku dostatočne vybúrený na to, aby sa konečne usadil a založil si rodinu. Súhlasím. Mám byt, do ktorého si môžem priviesť ženu. Mám matku, ktorá prahne po vnúčati. Dobre

zarábam, dokážem byť romantický, vyznám sa v značkách vín, cigár, parfumov i spotrebnej elektroniky. Som takmer ideál, až na jeden nedostatok. Podľa mojej matky o nič nejde. Aspoň to tvrdila, kým som sa nezačal zamykať v kúpeľni. Čo by povedala teraz, keď mám tridsať, neviem. Ubehol totiž necelý rok odo dňa, keď som sa od nej odsťahoval.

ÄÄÄ

Mať pohlavný styk v trinástich rokoch je nezdravé, tvrdia psychológovia. Mať prvý pohlavný styk v trinástich rokoch je nesmierne vzrušujúce, myslel som si vtedy ja. Postupoval som presne podľa pokynov príručky Chlapci na slovíčko a darilo sa mi. Nechytil som ani pohlavnú chorobu, ani som svoju o tri roky staršiu partnerku nepriviedol do iného stavu. Ako rýchlo som začal, tak prudko som skončil. Stačila poznámka a celý môj nádejne napredujúci sexuálny život sa scvrkol na nepatrné tri centimetre.

Skryť Vypnúť reklamu

Volala sa Madla a na svojich šestnásť mala obrovské prsia. Hladkali sme sa na cudzej posteli v požičanom byte. Hoci som nebol jej prvým milencom, ešte nedozrela do veku, keď sa ženy ponad určité veci takticky či ohľaduplne vedia povzniesť. Na moju škodu, Madlina pravdovravnosť zostala panensky nepoškvrnená.

"Máš kožu ako bábätko," povedala v onen osudný podvečer, "nikde ani chĺpok. Si moja ružová bábika."

Nie, nemala to byť urážka ani prejav zhnusenia. Jednoducho povedala to, čo práve cítila. Mňa však Madline slová totálne vykastrovali. Tri roky po dovŕšení plnoletosti som musel priznať už aj sám pred sebou, že som neoperený ako čerstvo vyliahnuté myšie holíča.

ĹĹĹ

Spočiatku, po zakorenení tejto vety v mojom podvedomí, som sa aktívne bránil. Nepripúšťal som si, že to takto bude navždy. Rozišiel som sa s Madlou, aby mi zbytočne nepripomínala deň zrodu mojej traumy a zapísal som sa do knižnice. Vyhľadal som odborníkov, podroboval som sa množstvu testov, ktoré zdanlivo nesúviseli s mojím problémom. Keď som sa pri piatom vyšetrení prostaty a desiatom odbere spermií nesmelo opýtal lekára, čo bude s mojím problémom, bodro ma potľapkal po pleci a vyhlásil:

Skryť Vypnúť reklamu

"Nesmiete byť taký netrpezlivý, mladý muž."

Potom podpísal ďalšiu žiadosť o vyšetrenie, podal mi ju a rozlúčili sme sa. Až na chodbe som si prečítal, že ma posiela na kolonoskopiu, pričom odporúča týždenné pozorovanie na lôžkovom oddelení.

"A to nevieš, že oni si takto dopĺňajú štatistiky? Zbierajú údaje, aby si mohli dokončiť atestáciu či podobné voloviny," prezradil mi ryšavý Ondrej, ktorý ležal na posteli pod oknom. Ešte v ten deň som požiadal o prepustenie z nemocnice.

ÄÄÄ

Presedlal som na alternatívu. Vodičky, krémy, mastičky, gély, tabletky, bledé aj nápadne červené tváre ľudových liečiteľov, to všetko sa stalo dôvernou súčasťou mojich voľných chvíľ. Aby som tohto náročného koníčka uživil, musel som sa zamestnať v lukratívnej firme. Sídlila na pešej zóne v samotnom srdci Bratislavy a špecializovala sa na vývoj kozmetických produktov pre ženy.

Skryť Vypnúť reklamu

Do budovy, kde mi pridelili samostatnú kanceláriu, som každé ráno vchádzal ako prvý. Odkódoval som poplašný systém, prešiel som po červenom koberci a odomkol tretie presklené dvere vpravo. Horúca káva, otvorené okno a zopár cvikov na chrbtové svalstvo tvorili úvodný rituál každého dňa. Potom som sa zaboril do koženého kresla a s rukami za hlavou som si predstavoval ženu, ktorú dôverne poznám od svojho narodenia. Nanovo som si prehrával najmä scénu, keď prichádzala unavená z práce. Videl som ju, ako vchádza do kuchyne, sadá si na stoličku, vyzlieka pančuchy a krúživými pohybmi si masíruje lýtkové svaly, utýrané vysokými podpätkami lodičiek. Väčšinou si hneď po večeri pripravila kúpeľ. Zbožňovala vylihovanie vo vani, kým vliezla do takmer vriacej vody, rozmiestnila po kúpeľni sviečky, pustila hudbu a svoje husté plavé vlasy uväznila v turbane z hodvábnej šatky. Milovala pocit očisty, sviežu vôňu peny do kúpeľa...

"Mám to!" vykríkol som v ten deň, keď ma predstava kúpajúcej sa matky priviedla na stopu úžasnej myšlienky. Geniálnej myšlienky, ako som ju o desať minút po jej zrode nazval pred šéfom oddelenia.

"Je chladivo modrý ako more uprostred horúceho dňa. Na dotyk saténovo hebký ako čerstvo depilovaná ženská pokožka. Sviežo vonia. Stačí zavrieť oči a nadobudnete istotu, že ku šťastiu vám chýbal už len on, zosobnenie čistoty tela, duše a prostredia, v ktorom tieto nerozlučne späté elementy pôsobia," chrlil som zo seba PR svojho nového vynálezu.

"Bravo," povedal šéf.

Tak som vymyslel čistiaci prostriedok, ktorý vonia ako pena do kúpeľa.

ĹĹĹ

Detergent na umývanie sklenených, glazovaných, lakovaných, smaltovaných, nerezových i plastových povrchov nadchol aj samotného riaditeľa firmy. Okamžite navrhol, aby som základnú vôňu, tzv. fresh , doplnil škálou ďalších. Takto vznikol rad detergentov s názvami ako Večerná rosa, Energia veľkomesta, Letná dúha, Morské vlnobitie, Šťastie domova, Augustový spln. Na svoje si prišli praktické gazdinky, romantičky, emancipované ženy. Šťastena štedro rozhadzovala po okolí okvetné lupene a ja som stál dostatočne blízko na to, aby všetky popadali na moju hlavu. Veď ako inak by sa mohlo stať, že oko kamery, nainštalovanej v patronátnej predajni na Klobučníckej, zachytilo moment, keď sa pohlavárka militantného feministického hnutia načahuje za Morským vlnobitím, nenápadne ho spustí do vnútorného vrecka svojho koženého plášťa a popri pokladni náhlivo vykĺzne na ulicu. Mohli sme ju usvedčiť, verejne zahanbiť. Na môj pokyn však záznam z predajne putoval priamo do rúk nášho firemného grafika. Šot, ktorý do týždňa vykúzlil, zaradili borci z marketingu do televízneho reklamného bloku, pretínajúceho prvú tretinu kultového filmu Mazacia hlava. Scenár bol jednoduchý. Na začiatok šotu sme zaradili skutočné zábery feministky, kradnúcej detergent. V momente, keď ho ukryla do vnútorného vrecka svojho plášťa, nasledoval strih, ktorý vzápätí vystriedal detailný záber na jej tvár. Počítačová grafika rozhýbala jej pery:

"Muži nás po stáročia presviedčali, že sme predurčené na to, aby sme upratovali. Drhli. Nielen seba, ale i všetko navôkol. A to aj napriek strate sebaúcty a ironickým úškľabkom okolia. Dlho som bojovala proti tejto diabolskej myšlienke, ktorá podporuje rodové stereotypy. Ibaže potom som objavila Morské vlnobitie. Odvtedy som presvedčená, že čistota cti netratí. Príroda predsa dala ženám do vienka citlivejší čuch. Aj preto sme dokonalejšie bytosti ako muži. Vieme, čo je pre nás dobré, vieme čo nám vonia."

Do mesiaca sa na môj podnet spúšťa výroba ďalších hygienických produktov. Morské vlnobitie, Večernú rosu, Augustový spln, Šťastie domova a Energiu veľkomesta dopĺňam o skutočnú penu do kúpeľa, parfum, telové mlieko a šampón na vlasy. Kampaň štartujem pod heslom: Môj byt, to je moja obľúbená vôňa, moja obľúbená vôňa, to som ja.

ÄÄÄ

Takmer zo dňa na deň som sa stal slávnym a bohatým. Užíval som si život a vyhýbal som sa ženám. Nielen tým, ktoré výsledkom mojich výmyslov drhli seba a svoje príbytky. Strach mi naháňali všetky. Navonok som pôsobil ako úspešný muž. Moja pokožka pod značkovou spodnou bielizňou, košeľou a oblekom však zostávala detsky hladučká. Uvedomoval som si to vždy, keď sa v mojej blízkosti ocitla atraktívna žena, akou bola aj Adriena. Impozantná, očividne ctižiadostivá žurnalistka. Nemohla chýbať na firemnej párty, kde sa naoko bezcieľne potĺkajú prízraky zo sveta slovenskej smotánky. Podala mi ruku, mierne sklonila hlavu a zahľadela sa mi do očí. A ja som bol odrazu neskutočne rád, že som hviezdou večera. Cítil som sa ako skutočný alfa samec a všetky svetlá, jedlá, drahé značky vín a destilátov, objednané na moju počesť, ma v tomto pocite utvrdzovali. Popíjal som výlučne minerálku, takže som bol úplne triezvy, keď som sa pred polnocou dôverne naklonil k Adriene a šepol jej do ucha:

"Taxík už čaká."

Rovnako triezvy som bol aj vtedy, keď zvony vo veži Modrého kostolíka, na ktorý dovidím z terasy svojho bytu, odbili štvrtú hodinu nadránom a atraktívna Adriena začala s rituálnym rozopínaním svojej blúzky.

"Nerob to," povedal som proti svojej vôli, "nepoznáš ma."

Len sa usmiala a nonšalantne pustila na zem podprsenku.

Nedokázal som sa viac pretvarovať. Usadil som ju na posteľ a vyrozprával všetko o svojej more. Celý čas som sa jej snažil pozerať do očí. Bolo to náročné.

"Nenechám ťa v tom, neboj, niečo vymyslím," povedala a pobozkala ma.

ĹĹĹ

O týždeň toho boli plné médiá. Vyjadrenia dermatológov dopĺňali ankety s osobnosťami. Adriena sa postarala o to, aby medzi nimi prevažovali ženy. Nedôverčivé Slovensko sa vo všeobecnosti len ťažko zoznamuje s novými trendmi. Tentoraz to bolo ešte ťažšie, keďže kritický prst ďobal priamo do hniezda mužskej márnomyseľnosti. Ako prvý z háklivej témy sa v slovníku informovaných zahniezďuje výraz metrosexuál . Adriena je neúnavná. Naďalej zasypáva denníky, týždenníky, mesačníky i občasníky svojimi článkami, prederie sa do najatraktívnejších vysielacích časov rozhlasu aj televízie. Slová ako pot, ochlpenie, zápach, nečistoty, rozklad dokážu okamžite vyvolať niekoľkocentimetrovú husiu kožu na tele čitateľov, poslucháčov a divákov všetkých cieľových skupín. Len ich treba dômyselne skĺbiť, čo moja spasiteľka Adriena dokonale ovláda. Na vlastné náklady vo vybraných kozmetických salónoch inštalujeme niekoľko skrytých kamier, medzi personál nasadzujeme špiónov. Zriaďujem špeciálnu telefonickú linku, ktorá je v pohotovosti dvadsaťštyri hodín denne. Po troch týždňoch a troch dňoch ma o šiestej ráno budí pípanie pejdžra. Okamžite precitám a volám späť Adriene.

"Ľady sa pohli. Zapni si monitor. Rajská ulica, salón Kamélia," vzrušene mi oznamuje moja láska.

O desať minút sa na obrazovke môjho domáceho štúdia objaví známy moderátor politickej talkshow. Posúvam záber, vidím hruď, zahalenú tmavomodrým županom. Zaostrujem na odhalené vyziable nohy a štíhle prsty mladej kozmetičky, ktorá na mužovo lýtko prikladá biely pruh tkaniny. Vraciam sa späť k tvári, v očiach obete sa zračí strach z nastávajúcej bolesti.

Po mesiaci od spustenia akcie neprejde deň, aby sa nerozjačali sirény bedlivej imidžovej polície. Čoraz viac zamestnávateľov zvažuje udelenie výpovede pre hrubé porušenie firemnej politiky. Ďalší a ďalší kultivovaní páni z vyššej spoločnosti sa dobrovoľne podrobujú nepríjemným procedúram strhávania nežiaduceho ochlpenia pomocou studeného či teplého vosku. Zopár odvážlivcov volí trvalú depiláciu a objednáva sa na laser. Neprejde ani rok a ženy totálne pohŕdajú primitívnymi samcami, odhaľujúcimi na verejnosti svoje ruky, nohy, hruď či nebodaj chrbát plný neestetických chlpov.

ÄÄÄ

Dovŕšil som tridsiaty piaty rok svojho života. Mám všetko, po čom som túžil. Krásnu ženu, dvojmesačného syna, dom so saunou, vyhrievaným bazénom a malou hvezdárňou. O záhradu sa nám stará záhradník, minulý mesiac som najal kuchárku a vychovávateľku. Som zdravý, vyzývavo bohatý. Oslavy mojich narodenín boli pompézne, dary tiež. Keď som si na druhý deň vo svojej pracovni rozbaľoval niekoľko zabudnutých balíčkov, v jednom z nich som objavil knihu. Na obale sa skvel záber mohutného gorilieho samca, ktorý postojom na zadných imponuje samiciam. Roztriasli sa mi ruky. Pomaly som knihu otvoril. Hneď na druhej strane, pod názvom Sexuálny život zvierat sa vynímal podpis. Bez venovania, len tak. Na kriedovom papieri žiaril ako krvavý fľak po rozpučenom, nacicanom komárovi. Podpis priveľmi čitateľný na to, aby sa dal prehliadnuť. Ako v tranze som si to meno opakoval v duchu stále dookola, až som ho vyslovil.

"Madla," odrazila sa od stien plných kníh ozvena môjho hlasu a niesla v sebe toľko bolestivých spomienok, až mi zovrelo hruď.

ĹĹĹ

Cyklus Poviedka na piatok pripravuje © Literárna a kultúrna agentúra LCA. Archív predchádzajúcich poviedok nájdete na http://knihy.sme.sk/poviedka

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 5. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 6. Magazín SME Ženy už v predaji
 7. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 1. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 2. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 3. Magazín SME Ženy už v predaji
 4. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 5. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 6. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 7. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 8. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 9. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 10. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 36 326
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 24 546
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 18 199
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 181
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 17 172
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 14 855
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 381
 8. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 11 824
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 400
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 337
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu