Na turnaji LTK Bratislava v Piešťanoch sa zišla skvelá konkurencia. Zľava G. Hubáček (zakladateľ klubu LTK a víťaz majstrovstiev Bratislavy vo štvorhre v roku 1923), Salamonová (prvá majsterka Bratislavy) a Jan Koželuh (víťaz dvojhry mužov na majstrovstvách Slovenska 1923).
FOTO - ARCHÍV
Z histÓrie športuBratislavskí tenisti organizovali domáce i medzinárodné turnaje v 20-tych rokoch 20. storočia aj mimo svojho mesta. Zvlášť silné puto viazalo Bratislavu s Piešťanmi. V kúpeľnom mestečku dala postaviť prvý tenisový dvorec na Kúpeľnom ostrove grófka Berchtoldová už v roku 1891. Stál na miestach dnešného kúpaliska Eva. Začiatkom 20-tych rokov boli v parku vybudované nové dvorce a práve na nich usporiadal Lawn-tennisový klub Bratislava v auguste 1923 prvý lawn-tennisový turnaj LTK.
Účasť v Petržalke znamenala diskvalifikáciu
Športový klub Piešťany bol založený v roku 1919, ale štyri nové tenisové kurty patrili kúpeľnej správe, ktorá ich poskytovala svojim hosťom. V dňoch 5. až 12. augusta 1923 sa na nich odohral turnaj, ktorý bol zároveň majstrovstvami Slovenska i Bratislavy. Prejavili oň záujem nielen najlepší slovenskí hráči, ale aj špičkoví českí tenisti.
Československá lawn-tennisová asociácia (vznikla v roku 1918) poverila usporiadaním turnaja práve LTK Bratislava, no v tlači sa objavila správa, že majstrovstvá Slovenska organizuje v približne rovnakom termíne aj PTE Bratislava v Petržalke. Situáciu ráznym zásahom vyriešila pražská asociácia. "Všetkým hráčom lawn-tennisu Republiky československej zakazuje sa štart na pripravovanom turnaji PTE, pretože klub nie je ani členom československej asociácie a ani ju o povolenie k usporiadaniu tohto turnaja nepožiadal. Hráči, ktorí by sa tohto turnaja zúčastnili, budú potrestaní diskvalifikáciou."
Jediným oprávneným usporiadateľom sa stal teda LTK Bratislava, na turnaji sa zúčastnilo 84 tenistov, hralo sa v nádhernom počasí a krásnom prostredí na vynikajúcich dvorcoch za značného záujmu verejnosti.
Prvé kryté dvorce boli v Bratislave
V roku 1923 dosiahol LTK Bratislava aj úspech v podobe otvorenia prvých krytých tenisových kurtov u nás. "Konečne sme sa dočkali splnenia dávno vytúženého priania. Nie síce v Prahe ani v Brne, ale v Bratislave. Tamojšiemu tenisovému klubu treba blahoželať, že prvý rozriešil ťažkú otázku a dal príklad ostatným," písal moravský Sport. Dva kryté betónové dvorce sa nachádzali v pavilóne orientálneho trhu, boli k dispozícii denne od 8. do 20. hodiny a vstupné predstavovalo sumu od 3 do 7 Kčs na jednu hodinu, pričom každému hráčovi sa mal vystaviť vstupný preukaz. Hráčom boli k dispozícii okrem hracej plochy aj vykurované šatne i elektrické osvetlenie. Pamätalo sa aj na mimobratislavských hráčov, pre tých rezervovali sobotňajšie a nedeľňajšie hodiny. Iste netreba pripomínať, že "o tento podnik - jedinečný v republike - javil sa veľký záujem".
IGOR MACHAJDÍK
(Pripravujeme v spolupráci s Múzeom telesnej kultúry v SR.)