Bratislavská "univerzitka" je zatvorená od 17. apríla minulého roku. Dôvodom je prebiehajúca komplexná rekonštrukcia knižničných budov na Michalskej (Palác uhorskej kráľovskej komory) a Ventúrskej ulici (Palác Leopolda de Pauliho). Priestory knižnice v kláštore klarisiek na Klariskej sú skolaudované už od júla minulého roka. Rekonštrukcie všetkých troch budov však mali pôvodne ukončiť do novembra minulého roka. Vedenie knižnice neskôr v médiách informovalo, že "najneskôr na jar 2004 by už mala knižnica slúžiť čitateľom, najmä žiakom a študentom". Spomalenie rekonštrukcie zdôvodňovalo "historickým charakterom budov", pričom jej priebeh skomplikovala aj narušená statika budov na Michalskej a Ventúrskej. Najväčším problémom je však stavba knižničných depozitov v tzv. Lisztovej záhrade, kde práce spomalil nález a archeologický prieskum pozostatkov stredovekej hospodárskej stavby.
"Univerzitka" sa rekonštrukciou jej troch budov zmení na multifunkčné kultúrne a knižničné centrum. Vybudovaním centra je totiž podmienený úver od Európskej banky pre obnovu a rozvoj vo výške 140 miliónov korún, z ktorého sa financuje časť nákladov. Zostávajúcu časť tvoria prostriedky zo štátneho rozpočtu. S projektom multifunkčného centra súvisí aj postupné zvyšovanie počtu zamestnancov. Terajší počet 179 pracovníkov by malo vedenie knižnice zvýšiť na 280, z toho v tomto roku o 51 a v budúcom o ďalších 30. Na rekonštrukciu UKB z plánovaných 496 miliónov uvoľnili do konca tohto roka 456 miliónov. Zvyšných 40 miliónov je určených na posledné stavebné práce v budúcom roku.
Stavebné obmedzenie a sťahovanie státisícov kníh podľa riaditeľa knižnice Trgiňu negatívne neovplyvnilo chod knižnice a splnili sa aj prioritné úlohy za minulý rok. Patrí medzi ne dokončenie celoštátneho súborného katalógu periodík, ktorý už získal medzinárodné ocenenie.
Univerzitná knižnica je národná kultúrna, informačná, vedecká a vzdelávacia inštitúcia s celoštátnou pôsobnosťou. Existuje od roku 1919. Je rozpočtovou organizáciou ministerstva kultúry. Jej knižničný fond predstavoval vlani 2 376 461 titulov slovenskej a zahraničnej literatúry, publikácií OSN a UNESCO, starých a vzácnych tlačí i moderných multimediálnych nosičov.
DAN SLÁDEK