Stolové hodiny. V strede sú hodiny vyrobené na Slovensku okolo roku 1850. Sú z lipového dreva, vyrezávané, zlátené, polychrómované.
u minulého storočia.
Hodinové strojčeky sú dokumentom technického pokroku, náročne vypracované skrinky zase obrazom vkusu danej doby a šikovnosti majstrov. Či už ide o hodiny stolové, nástenné, skriňové alebo vežové.
Spomínané najstaršie jednoručičkové hodiny sú stolové figurálne hodiny v podobe Madony s Ježiškom, pochádzajú z obdobia renesancie. Ručičkou je žezlo Madony.
Obdobie baroka je typické stolovými skrinkovými hodinami. Drevené hodinové skrinky sa robili presklené, so stupňovitou strieškou a kovovou rukoväťou na prenášanie. Ciferníky sa bohato zdobili gravírovaním, zlátením alebo odlievanými ornamentmi.
Súčasťou klasicistických stolových hodín boli zase odlievané figurálne plastiky. Drevené skrinky sa zväčša nahrádzali bronzovými a mramorovými. Vo výzdobe preberali ornamentiku antického a egyptského umenia. Obľúbený typ nástenných figurálnych hodín, ktoré zavinuté v drapérii unáša orol, vyrábali v Rakúsku, ale aj v Čechách.
Obdobie biedermeieru prišlo s novým typom nástenných obrazových hodín s hracím strojčekom. Obraz sa maľoval na plech, aby zosilnil zvuk strojčeka.
Rokokové nástenné rámové hodiny majú hodinový strojček umiestnený v zlátenom ráme s kovovými alebo štukovými aplikáciami. V druhej polovici 19. storočia sa uplatňujú eklektické prvky všetkých spomínaných období. Na konci 19. a začiatku 20. storočia secesia vyzdobuje hodinové skrinky ľahkou ornamentiku.
Vystavené hodiny pochádzajä väčšinou zo zbierky Bojnického múzea, dva kusy sú zo zbierok Hornonitrianského múzea a dva zo súkromnej zbierky. Okrem hodín je na výstave inštalovaná aj hodinárska dielňa. Katalóg k výstave s popismi a vyobrazeniami hodín stojí 180 korún. Výstava potrvá do 3. októbra.
MILADA ČECHOVÁ
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL