Barbarská generácia na Literárnych revoch - zľava Kamil Zbruž, Andrijan Turan, Ján Litvák a Robert Bielik.
Štyria literárni barbari: Kamil Zbruž, Andrijan Turan, Ján Litvák a Robert Bielik sú hostia ako stvorení na roztopašné stredajšie debaty moderátora Dada Nagya. Ešte pred šiestimi rokmi, keď im vyšla spoločná zbierka Barbar(u)ská ruleta, mali všetci dlhé vlasy, šibalsky zasnený pohľad a v ústach cigaretu. Dnes prezrádza štyroch naoko slušných pánov iskra v očiach a charakteristický zmysel pre humor.
Kamil v kníhkupectve Pištek knihy neváhal priznať - všetko sa začalo chľastaním v kaviarni U Michala na Sedlárskej. "Ja si nič nepamätám," ešte úprimnejšie na margo spoločných začiatkov dodal Andrijan. Možno len to, ako sa s Jankom spoznali na rybačke. Každý z nich chytával na opačnom brehu riečky, najprv sa im skrížili vlasce, potom vraj aj všetky ostatné vlákna. No a vtedy prišla na rad literatúra.
"Stávalo sa, že niečo začal písať Andy, dopísal to Kamil a ja som sa podpísal," opísal kuriózny recept na text Ján Litvák. Počas práce v novinách, ktorú všetci absolvovali, to občas bolo ešte veselšie. "Čím sme prišli s väčším bláznovstvom, tým skôr to vyšlo," spomenul si Kamil. Napríklad pri preklade rozhovoru s G. G. Márquezom riešili chýbajúci text svojsky. "Chýbalo nám pár riadkov, tak som trochu predĺžil otázky a čo-to nového povkladal Márquezovi do úst." Doplnil aj pozoruhodný text pod spisovateľovu fotografiu - Márquez so svojou manželkou, ktorá mu nikdy nezabudne podať pomocnú cviklu.
Jeden z rozhovorov si barbari dokonca úplne vymysleli, vrátane osoby interviewovaného. "Ten človek, s ktorým bol rozhovor na celú stranu, vôbec neexistoval," smeje sa ešte dnes Kamil. "No potrebovali sme jeho fotografiu. Tak sme jednu vystrihli z módneho časopisu." Rozhovor vraj bol taký skvelý, že dostal zaň aj odmenu.
Litvákovu Samoreč (1992) za týždeň vypredal "marketingový ťah" vtedajšieho ministra kultúry Slobodníka. Obálku zdobilo jeho neodporučenie. "Drsné slová sme kedysi používali ako interpunkciu," pripomenul. Dnes zo žartu vraví, že ho platia, aby nepísal. Pracuje totiž ako korektor. Na Revoch čítal aj spomienku na svoju cestu do Indie.
Andy vytiahol niekoľko rokov starý fejtón o legalizácii najstaršieho remesla, v ktorom ponúka návod, ako premeniť Bratislavu na malý stredoeurópsky Bangkok. Kamil zastáva teóriu, že najkrajšia a najdokonalejšia báseň je žiadna báseň. Preto je v Barbar(u)skej rulete 22 prázdnych strán - úryvok z Ticha. "Medzi undergroundovými kruhmi a snobmi veľký úspech Ticho nezaznamenalo," zmienil sa. Už sa však chystá uplatňovať si naň svoje autorské práva, v Paríži vraj nedávno vyšla celá "tichá" kniha.
Jedným zo sprievodných pocitov Roberta pri tvorbe je vraj nuda. "Nečítam už veľa poézie ani prózy, filmy nevydržím pozerať do konca. Podobnosť všetkých príbehov ma núti zamýšľať sa nad tým, načo tvoriť niečo podobné." Ako výtvarník si všetky knihy aj sám ilustruje. No pred 10 rokmi povedal, že bude maľovať len oblaky. A tak si na plátno premieta fotografie oblakov z Indie, ktoré vytvoril a obkresľuje ich. "Dobre sa pri tom relaxuje," komentoval svoju činnosť. Dlho vraj dokonca maľoval čierno-bielo, lebo sa mu nechcelo miešať farby.
Dnes bude hosťom Dada Nagya o 19.00 český spisovateľ a autor bestsellerov Michal Viewegh. Čítať bude z nového románu Vybíjená, ktorý prvýkrát vyjde zároveň s českým originálom preložený do slovenčiny. DOROTA KRÁKOVÁ
FOTO PRE SME - PETER PROCHÁZKA