Starú radnicu tvorí komplex budov, pričom jadro pozostáva z domu richtára Jakuba. K nemu sa postupne pripájali ďalšie stavby. Stará radnica prešla viacerými obdobiami, a tak možno na nej badať nielen gotické, ale i renesančné alebo barokové úpravy. Jej priestory sa v minulosti využívali rôzne, zasadala tu aj mestská rada. V prízemí boli ťažké žaláre, ktorých cely nazývali levia jama alebo čierna izba. Počas stredoveku bola pri žalároch mučiareň a katova izba. Teraz sa v radnici nachádza Mestské múzeum a Mestský archív, ktorého počiatky siahajú až do 13. storočia.
Neoddeliteľnou súčasťou Hlavného námestia je kamenná renesančná fontána. Väčšina ľudí ju pozná pod názvom Rolandova fontána, oficiálne však bola pomenovaná podľa kráľa Maximiliána, ktorý ju nechal postaviť z praktických dôvodov v roku 1572. Počas osláv jeho korunovácie totiž vypukol v meste požiar. Keďže pre nedostatok vody veľká časť mesta zhorela, chcel sa podobnej situácii do budúcnosti vyhnúť. Na fontáne stojí postava stredovekého rytiera v brnení, ktorým je legendárny ochranca mestských práv Roland alebo cisár Maximilán v úlohe Rolanda. K fontáne sa viaže aj legenda, podľa ktorej sa rytier otáča vždy na prelome rokov presne o polnoci. Ak to uvidia zaľúbenci, budú vraj až do konca života spolu šťastní.
Hlavné námestie by sa pokojne mohlo premenovať na námestie veľvyslanectiev. Okrem francúzskeho sa tu nachádza aj japonské a grécke. Francúzske veľvyslanectvo sídli v Kutscherfeldovom paláci. Počas obnovy sa tu našli zabudované raky, ktoré mali v minulosti odpudzovať nežiaduci hmyz.
Na tejto lavičke nikdy nebudete sami. Spoločnosť vám bude robiť slávny francúzsky cisár Napoleon.
Súčasťou Starej radnice je aj veža, ktorá mala ochrannú funkciu. Priamo v nej býval trubač a ten dohliadal na poriadok mesta. Z veže ohlasoval požiar, zlodejské prepady, ale aj zvolenie kráľov či vojnové víťazstvá. Dnes si odtiaľto môžete vychutnať pohľad na hlavné mesto.
Hlavné námestie je napriek malej rozlohe už od svojho vzniku centrom spoločenského života. Kým v minulosti bolo strediskom trhovníkov a obchodníkov, dnes je obľúbeným miestom pre stretnutia, oddych, kultúrne podujatia či posedenia pri káve.
Pôvod Hlavného námestia je datovaný ešte pred samotným založením mesta. Vtedy si parcely okolo námestia medzi sebou rozdelili bohatí kupci a remeselníci. Počas storočí sa tu konali jarmoky, trhy, verejné slávnosti, zhromaždenia alebo náboženské hry. Pre obyvateľov však nebolo iba symbolom príjemného spoločenského života. Na námestí sa ako odstrašujúce príklady konali aj tresty vynesené mestským súdnym tribunálom, dokonca aj popravy.
V 15. storočí zdôraznila jeho funkciu aj radnica, ktorej budova dodnes tvorí významnú súčasť Hlavného námestia. SAŠA OBUCHOVÁ
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL