Od dnešnej polnoci platia v bratislavskej MHD nové cestovné lístky. Menia sa už druhýkrát v tomto roku, doteraz platné tarify vstúpili do platnosti 1. januára. Cena desaťminútového cestovného lístka sa zvýšila na 12 Sk. Dvanásť korún platia za dopravu aj v Nitre a Košiciach, v oboch mestách však dopravcovia využívajú iný systém tarifikácie, ako v Bratislave. Bratislavský systém rozdelenia mesta na časové pásma je aj v Žiline. Za lístok platný na jedno pásmo, čo predstavuje päť zastávok, zaplatí cestujúci 8 korún, za dvojpásmový 10 korún.
V ostatných mestách platia cestovné lístky len na jednu cestu. V Prešove a Trenčíne stojí základný lístok 8, v Banskej Bystrici a Trnave 10, v Nitre a v Košiciach 12 korún.
Na rozdiel od Bratislavy sa napríklad v Banskej Bystrici môže nastupovať len cez predné dvere autobusu. Ak cestujúceho revízor prichytí bez lístka, zaplatí napríklad v Prešove 800 korún (desaťnáso-bok ceny základného cestovného lístka).
Aj v okolitých štátoch väčšinou platia dva spomínané systémy. Praha a Viedeň sú rozdelené na časové pásma, vo Varšave a v Budapešti platí cestovný lístok len na jednu jazdu. Pražania za 60-minútový lístok v prvom pásme zaplatia 12 Kč a za 210-minútový platný na všetkých sedem pásiem 42 Kč. Predplatný mesačný lístok na päť pásem stojí v hlavnom meste ČR 600 Kč, pokuta je 500 Kč. Viedeň má na tri časové pásma. Za lístok v prvom pásme cestujúci zaplatí 19 šilingov (59 Sk), druhé pásmo stojí Viedenčanov 21 a tretie 42 šilingov (134 korún).
Vo Varšave majú lístky jednotnú cenu 2,40 zlotého (28 Sk), podobne ako v Budapešti, kde cestujúci musí zaplatiť 100 forintov (17 Sk). V hlavnom meste Maďarska ponúkajú dopravcovia aj prestupové lístky. Ich cena je však len o málo nižšia ako dva jednorazové lístky. V roku 2000 stál prestupový lístok 180 forintov. Cestovné v západnej Európe je vyššie a napríklad v Londýne stojí cestovný lístok v závislosti od časových pásem od 50 pencí (27 Sk) do 1,5 libry (82 Sk).
MIRO GRMAN