
Na Bezručovej mrznú pacienti aj sestričky, kúriť by sa malo naplno začať až 1. decembra. FOTO SME - PAVOL MAJER
„Keď som šla na röntgen, ľahla som si na stôl oblečená, lebo bol veľmi studený. Len tesne pred úkonom som si na chvíľu zhrnula oblečenie,“ sťažovala si pani v čakárni u urológa. „Štyridsaťjeden rokov som platila zdravotné poistenie, a teraz, ak chcem lepší liek, musím zaň zaplatiť. A ešte k tomu mrznúť v čakárni.“
„Všetko pretelefonujú,“ ozýval sa z druhej strany čakárne hlas staršieho pána. „Potom nemajú na kúrenie,“ uzavrel úvahu.
„Každému pacientovi vysvetľujem situáciu,“ povedal vedúci lekár Polikliniky na Bezručovej MUDr. Dušan Gulla, nás však odkázal na riaditeľa Fakultnej nemocnice akademika L. Dérera, pod ktorú patria.
Námestník riaditeľa Milan Pavlík vysvetlil: „Zmena vykurovania z plynového na teplovodné v Starom Meste sa dotkla aj Bezručovej. Vymenili sme všetky radiátory, osadili výmenníkovú stanicu. Teraz sa chystá jej pripojenie na primárne vedenie. Zvary na potrubí bude treba po dokončení ešte röntgenovo skontrolovať. Všetko trvá určitý čas, urýchliť sa to nedá.“
V priestoroch polikliniky by malo byť trocha teplejšie až 21. novembra, keď sa má vykurovanie skúšobne spustiť. Zákonná lehota je 72 hodín, potom treba kolaudačné rozhodnutie. Naplno by sa podľa Ing. Pavlíka malo začať kúriť až 1. decembra.
Prečo práce nenaplánovali tak, aby sa začalo kúriť včas?
„V rámci možností sme urobili maximum, aby sa kúrilo v októbri. S vybavovaním sme začali už vo februári. Vybavenie všetkých povolení však zabralo viac času, ako sme predpokladali,“ vysvetlil námestník.
Riaditeľ Dérerovej nemocnice MUDr. Matej Hladík dodal: „Dostali sme sa do časovej tiesne aj vinou zlej ekonomickej situácie v zdravotníctve. Minimálny cenový výmer pre našu nemocnicu je zhruba 52 miliónov korún. Za posledné tri mesiace sme však dostávali v priemere 42 miliónov korún mesačne.“
Povedal, že od prvého dňa dali do ambulancií štátnych lekárov vykurovacie telesá, ktoré však priestory nezohrejú dostatočne. Rehabilitáciu a röntgenologické vyšetrenia presunuli na Mýtnu a na Kramáre. „Aj na oddelení hematológie a biochémie už kúrime našim zamestancom a pokiaľ sa dá, aj pacientom. Do ambulancií neštátnych lekárov však nemám právo zasahovať. Či si elektrickými vyhrievačmi prikúria, alebo nie, je vec každého z nich.“
Tí sa sťažujú, že musia aj v tejto situácii platiť za všetky médiá. „To je síce pravda,“ povedal riaditeľ, „ale zohľadníme im to pri koncoročnom vyúčtovaní. To, čo nedostali, a zaplatili navyše, im odrátame,“ ubezpečil.
JANA MARTINKOVÁ