Slovenský vysokoškolský šport umiera, je v závoze, z ktorého sa nebude vedieť dostať iba vlastnými silami. To bola jedna z hlavných myšlienok stretnutia zástupcov Slovenskej technickej univerzity, Slovenského olympijského výboru, Slovenskej asociácie univerzitného športu a novinárov v klube Fakulty elektrotechniky a informatiky STU.
Podmienky na rozvoj vysokoškolského športu sú absolútne nevyhovujúce. STU Bratislava síce má štyri telocvične, šesť posilňovní, dva plavecké bazény a atletický štadión, ale všetky zariadenia sú v takom stave, že sa prakticky nedajú využívať. ešte nedávno bol vysokoškolský šport ozdobou štátnej reprezentácie, študenti nosili medaily z najvýznamnejších svetových podujatí. Dnes typické vysokoškolské športy – atletika, plávanie, basketbal, volejbal, hádzaná – sú na periférii záujmu.
STU preto chce zapojiť všetky katedry telesnej výchovy na svojich fakultách do projektu, ktorého cieľom bude vytvoriť študentom podmienky na výkonnostný i vrcholový šport. Každá z katedier by sa mala stať garantom pre jedno športové odvetvie. V poslednom čase sa veľa hovorí o športovom areáli na Mladej garde. STU chce rekonštruovať atletický štadión s umelým povrchom a neskôr aj ostatné športoviská – basketbalové a volejbalové ihriská, tenisové dvorce, telocvične.
„Už od roku 1997 je vypracovaný projekt na rekonštrukciu športového areálu na Mladej garde. Počítalo sa s investíciou 20 miliónov korún, z toho 8 miliónov na atletický štadión a 12 miliónov na tri telocvične, šatne a ihriská. Dodnes sa však nezačalo, pretože peniaze nie sú,“ povedal prorektor STU Ernest Bučko.
Slovenský atletický zväz zastupovala na stretnutí jeho predsedníčka Mária Mračnová: „Zväz podporuje snahy STU. Na Štátny fond telesnej kultúry sme už trikrát po sebe adresovali žiadosť o pridelenie financií, zopakujeme to aj štvrtý raz. Možno sa to konečne pohne. Na Slovensku bola od vzniku samostatnej republiky vybudovaná jediná atletická dráha – v Dubnici nad Váhom, v Českej republike za to isté obdobie tridsaťštyri.“ (sita)