
FOTO SME – PAVOL MAJER
Česká a chorvátska menšina na Slovensku nemá svoje múzeum. Existujú len dokumentačné strediská, české v Martine v Národopisnom múzeu a chorvátske na Bratislavskom hrade v Historickom múzeu. Predmety dokumentujúce históriu týchto menšín sú však uložené v depozitároch a verejnosť si ich môže pozrieť len pri príležitostných výstavách.
„V Bratislave sa šesť rokov zhromažďujú predmety z celého Slovenska, ktoré hovoria o chorvátskej menšine. Chceme ukázať 500 rokov vývinu Chorvátov na Slovensku, ale nemáme priestory,“ povedal Ján Botík zo Slovenského národného múzea. Chorvátske múzeum sa už začalo stavať. Na dokončenie však nie sú peniaze. V Devínskej Novej Vsi na Istrijskej ulici už takmer tri roky stojí hrubá stavba múzea s novou strechou a so zasklenými strešnými oknami. Mestská časť preinvestovala v tomto projekte už asi päť miliónov korún, ministerstvo kultúry prispelo na stavbu šiestimi miliónmi a tri štvrte milióna prišlo od chorvátskej vlády.
Stavba stojí, ale na omietku a postupné zariaďovanie už nie sú peniaze. Na dokončenie múzea by podľa predsedu komisie kultúry v Devínskej Novej Vsi Miroslava Encingera bolo treba ešte aspoň desať miliónov. „Dnes sme v štádiu rokovaní. So starostom a predsedom Chorvátskeho zväzu na Slovensku hľadáme investora,“ hovorí. Za investíciu ponúkajú možnosť podnikať v blízkosti múzea, po rekonštrukcii prevádzkovať hotel za múzeom.
Snahou ministerstva kultúry je, aby mali všetky menšiny svoje múzeá. Pod SNM už patrí Židovské múzeum na Židovskej ulici, Múzeum kultúry karpatských Nemcov na Žižkovej a Rusínsko-ukrajinské múzeum vo Svidníku. Maďarská menšina má zatiaľ len oddelenie maďarskej kultúry, hovorí sa o múzeu rómskej kultúry.
(haj)