
Nadané deti sa v špecializovanej triede či škole cítia podstatne lepšie, ako v klasickej škole. FOTO SME – PAVOL MAJER
Nadanie, jeho spoznávanie a podporovanie – to je téma II. medzinárodnej konferencie, ktorá sa dnes začne v priestoroch Ústavu vzdelávania a služieb na Bárdošovej ulici. Na konferencii vystúpia s odbornými prednáškami nielen slovenskí pedagógovia, ale aj odborníci z viacerých krajín Európy.
Prezentovať budú výsledky a edukačné, výchovné a vzdelávacie prístupy k intelektovo nadaným deťom, teda alternatívne formy výučby, nové formy komunikácie, projektové vyučovanie a podobne. Organizátori predstavia aj model edukácie a rozvíjania intelektovo nadaných – ERIN, ktorý vypracovali pedagógovia a psychológovia tejto školy a ktorého I. stupeň je už oficiálne schválený Ministerstvom školstva SR.
Riaditeľka Školy pre mimoriadne nadané deti a gymnázium Jolana Laznibatová si od konferencie okrem iného sľubuje, že pomôže zriadeniu oficiálnej inštitúcie typu poradne. Poskytovala by odbornú pomoc nadaným deťom, ich rodičom, respektíve učiteľom. O svoje skúsenosti sa na konferencii podelia aj niektorí z rodičov mimoriadne nadaných detí.
Škola pre mimoriadne nadané deti na Teplickej 7 včera v rámci programu konferencie sprístupnila svoje priestory rodičom a príbuzným detí, ktorí si myslia, že majú v rodine mimoriadne inteligentné či veľmi talentované dieťa.
Riaditeľka Jolana Laznibatová bola záujmom prekvapená: „Prví návštevníci prišli už o pol ôsmej, aj keď oficiálny začiatok bol až o hodinu a pol neskôr. Prišli aj učitelia z iných škôl na Slovensku. Takých, ktoré majú tento program je už desať.“
JANA MARTINKOVÁ